Walka z faszyzmem w latach 30. XX wieku tłem brazylijskiej telenoweli „Drogocenna perła”

Nagrodzona Międzynarodową Emmy telenowela „Drogocenna perła” przybliży Brazylię z czasów reżimu Vargasa.

Historia miłości pracownicy fabryki i syna właściciela, walka klas, napływająca włoska imigracja oraz przypadek reinkarnacji buddyjskiego mnicha. Całość nakręcona z rozmachem przy użyciu kamer filmowych. Tyle, w wielkim skrócie, ma do zaoferowania brazylijska telenowela kostiumowa „Drogocenna perła” (Joia rara), która 19 września zagości w ramówce Novelas+.

Po sukcesie telenoweli „Cordel Encantado” scenarzystki Thelma Guedes i Duca Rachid dostały od wytwórni Globo szansę na zekranizowanie wymarzonego projektu. Obie bez wahała sięgnęły po szkic „Drogocennej perły”, zawiłej opowieści o uczuciach dwojga młodych ludzi, osadzonej w latach 30. i 40. minionego stulecia, otwieranej wątkiem umiejscowionym w wysokich Himalajach. Aby jeszcze bardziej skomplikować sobie zadanie, a zarazem ubarwić historię, wplotły w fabułę wątki buddyjskie. Jak się okazało, pisanie dialogów dla aktorów grających mnichów było nie lada wyzwaniem. „Podeszłyśmy do tematu z wielką rozwagą. Kiedy komponowałyśmy sceny z udziałem mnichów, zadawałyśmy sobie wzajemnie pytania, jak zareagowaliby lub odpowiedzieli w prawdziwym życiu. A potem wertowałyśmy napisany tekst, nieraz zasięgając porady specjalistów, dopóki nie poczułyśmy się przekonane” – wspomina Thelma i dodaje: „Jako scenarzystki odgrywamy istotną rolę w procesie powstania telenoweli. Spoczywa na nas wielka odpowiedzialność. Codziennie komunikujemy się z milionami widzów”.

W fabułę telenoweli wpleciono ścieranie się klas społecznych i walkę o prawa robotników. (fot. Globo)

Jak to bywa w telenowelach, miłość głównej pary musi zostać wystawiona na wiele prób. Jednym z pierwszych i największych przeciwników rozkwitającego uczcia między Amelią (w tej roli Bianca Bin) a Franzem (Bruno Gagliasso) jest Ernest (José de Abreu). Zamożny właściciel fabryki nie aprobuje związku syna z dziewczyną z klasy robotniczej i przypisuje jej sympatyzowanie z partią komunistyczną. Scenarzystki wyjaśniają, że pomysł na powiązanie historii z burzliwymi latami 30. wziął się z potrzeby nadania konfliktu w tle. „Amélia trafia do więzienia w 1934 roku, kiedy w Brazylii rozpoczęły się polowania na komunistów” – podkreśla Thelma. Ich bezpośrednimi i największymi wrogami byli tzw. integraliści, członkowie partii faszystowskiej, dążący do rewolucji. „Zależało nam na tym, by antagoniści tej historii byli wiarygodni, byli ludźmi z krwi i kości. Ernest jest faszystą. Nie jest złym człowiekiem, ale kieruje się błędnymi przekonaniami” – wyjaśnia scenarzystka.

Premiera telenoweli „Drogocenna perła” we wtorek 19 września o godz. 16.50 i 21.25 w Novelas+. Więcej informacji oraz szczegółowe opisy odcinków są dostępne na stronie www.novela.pl/drogocenna-perlaTwój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.