Nie żyje María Elena Velasco

W wieku 74 lat zmarła dzisiaj meksykańska aktorka María Elena Velasco, nazywana “Indianką Maríą”. Tę smutną wiadomość podał Meksykański Instytut

W wieku 74 lat zmarła dzisiaj meksykańska aktorka María Elena Velasco, nazywana “Indianką Maríą”. Tę smutną wiadomość podał Meksykański Instytut Kinematografii (IMCINE) za pośrednictwem Twittera. Pomimo bogatej filmografii, aktorka dopiero teraz dała się poznać polskiej publiczności za sprawą telenoweli “Dzikie serce”.

María od dziecka przejawiała zainteresowanie tańcem, śpiewem i grą aktorką. Debiutowała na początku lat 60. jako tancerka teatralna, aktorka radiowa i statystka. W roku 1968 reżyser Fernando Cortés obsadził ją w roli Indianki, która stała się rolą jej życia. Za namową męża aktorka zajęła się dopracowaniem postaci, dodając do charakterystycznych warkoczy i ludowego stroju specyficzny sposób mówienia oraz postawę emanującą prostotą i radością. Aktorka czerpała inspiracje ze spacerów po ulicach Meksyku, podczas których przyglądała się pracy skromnych Indianek, zarabiających na życie z drobnej sprzedaży.

Jako “Indianka María” zagrała w ponad dziesięciu filmach na przełomie ostatnich czterdziestu lat. Ich popularność dorównywała produkcjom z Cantinflasem. Zapraszano ją także do programów telewizyjnych i występów scenicznych. Zdarzało się, że aktorka wykorzystywała stworzoną przez siebie kreację, by skrytykować działanie rządu oraz ówczesną sytuację polityczno-społeczneą kraju. Jeden z takich występów, podczas którego skierowała aluzję do prezydenta Jose Lopeza Portillo, kosztował ją trwające dziesięć lat telewizyjne weto. María Elena rozpoczęła karierę za granicą, oferując serię występów, w których akompaniowali jej m.in. Vicente Fernández czy Juan Gabriel. W życiu prywatnym María Elena była zupełnym przeciwieństwem zabawnej Indianki, która stała się jej niezdzieralną etykietą. Była poważna i zdystansowana. Od kilkudziesięciu lat media przypisywały jej chorobę nowotworową. Także dzisiaj, w dniu jej śmierci, spekuluje się, że przyczyną zgonu była nieudana operacja usunięcia złośliwego guza, której poddała się dwa miesiące temu.

Wielbicielom talentu Maríi Eleny polecamy program z cyklu “La historia detrás del mito” poświęcony jej karierze.

[tabs tab1=”La historia detrás del mito”]
[tab id=1]

[/tab]
[/tabs]Comments

  1. to bardzo przykra wiadomość, ponieważ świetnie grała… niech spoczywa w pokoju

  2. No dopiero co poznałem Tą Rewelacyjna Aktorkę w Corazon Indomable i już musiała odejść… :( spoczywaj w pokoju [*]

  3. Niech spoczywa w pokoju

  4. Nie wierze… Spoczywaj w pokoju.

  5. Maria była super w dzikiem sercu :)) Niech spoczywa w pokoju :(

  6. Po prostu brak mi słów!!!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.