Wystawa „León Felipe. Kim ja jestem?” od 25 kwietnia w Instytucie Cervantesa w Warszawie

W czwartek 25 kwietnia otwarcie wystawy monograficznej „León Felipe, Kim ja jestem?” upamiętniającej 50. rocznicę śmierci pisarza.

Artysta, poeta, dramaturg, tłumacz, a może wizjoner, szaleniec, niespokojny duch? León Felipe był osobą nietuzinkową, przez co często pomijaną lub spychaną na margines. Pochodził z dobrze sytuowanej rodziny, miał wyższe wykształcenie, pracował jako aptekarz. Jednocześnie pisywał wiersze, które niczym dawni trubadurzy ze śmiałością deklamował w miejscach publicznych. Mając na koncie pierwszy tomik poezji, opuścił Madryt i wyjechał najpierw do Gwinei, a później Meksyku, gdzie poznał swoją żonę, Bertę Gamboa, by ostatecznie osiąść w Nowym Jorku. Ukończył studia na Uniwersytecie Columbia, gdzie pracował jako wykładowca. Po wybuchu wojny domowej w Hiszpanii wrócił do Madrytu, gdzie powstała jego słynna „Insygnia” (wiersz inspirowany upadkiem Malagi). W 1938 roku opuścił ojczyznę i osiadł na stałe w Meksyku, gdzie realizował się jako hispanista iberysta, poeta i tłumacz. Zmarł w 1968 roku, pozostawiając po sobie wartościową, choć wciąż niedocenioną spuściznę literacką.

„O Leónie Felipe mówi się, że nie przynależy do żadnego pokolenia. Max Aub (meksykański pisarz – przyp. red.) opisał go w prosty sposób: León Felipe sam w sobie jest pokoleniem. Jest poetą niemożliwym do sklasyfikowania. Znajdziemy u niego zarówno naleciałości z ruchów literackich, jak i przejawy kontestacji – miał styczność z ruchami Novecentismo czy Pokolenie ’27. Jego wyjątkowość była także pewną przeszkodą. W literaturze przyjęło się doczepiać etykiety twórcom. Z Felipem jest to niemożliwe, dlatego nie znajdziemy go w szeregu obok innych poetów. Jeśli już się pojawia, to gdzieś w dopiskach” – wyjaśnia Alberto Martín Márquez. Hiszpański krytyk, autor wyboru wierszy Leóna Felipe składających się na antologię „Kim jestem?”, wydaną po raz pierwszy w Polsce przez wydawnictwo Lokator, otworzy w czwartek 25 kwietnia wystawę poświęconą twórczości poety. Obfitująca w fotografie, rysunki, materiały audiowizualne i rękopisy autora wystawa zostanie uzupełniona bogatymi opowieściami jej kuratora oraz odczytaniem poezji w polskim przekładzie, przygotowanym między innymi przez Carlosa Marrodana Casasa.

Wystawa „León Felipe. Kim ja jestem?” jest organizowana przez Acción Cultural Española (AC/E), Ambasadę Meksyku w Polsce oraz Instytut Cervantesa, której kuratorem jest Fundacja im. Leona Felipe. Zostanie zainaugurowana w czwartek 25 kwietnia o godz. 19.00 w Instytucie Cervantesa w Warszawie. Będzie dostępna do zwiedzania do 24 maja.

fot. Fundación León Felipe



Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.