Artysta, poeta, dramaturg, tłumacz, a może wizjoner, szaleniec, niespokojny duch? León Felipe był osobą nietuzinkową, przez co często pomijaną lub spychaną na margines. Pochodził z dobrze sytuowanej rodziny, miał wyższe wykształcenie, pracował jako aptekarz. Jednocześnie pisywał wiersze, które niczym dawni trubadurzy ze śmiałością deklamował w miejscach publicznych. Mając na koncie pierwszy tomik poezji, opuścił Madryt i wyjechał najpierw do Gwinei, a później Meksyku, gdzie poznał swoją żonę, Bertę Gamboa, by ostatecznie osiąść w Nowym Jorku. Ukończył studia na Uniwersytecie Columbia, gdzie pracował jako wykładowca. Po wybuchu wojny domowej w Hiszpanii wrócił do Madrytu, gdzie powstała jego słynna „Insygnia” (wiersz inspirowany upadkiem Malagi). W 1938 roku opuścił ojczyznę i osiadł na stałe w Meksyku, gdzie realizował się jako hispanista iberysta, poeta i tłumacz. Zmarł w 1968 roku, pozostawiając po sobie wartościową, choć wciąż niedocenioną spuściznę literacką.

„O Leónie Felipe mówi się, że nie przynależy do żadnego pokolenia. Max Aub (meksykański pisarz – przyp. red.) opisał go w prosty sposób: León Felipe sam w sobie jest pokoleniem. Jest poetą niemożliwym do sklasyfikowania. Znajdziemy u niego zarówno naleciałości z ruchów literackich, jak i przejawy kontestacji – miał styczność z ruchami Novecentismo czy Pokolenie ’27. Jego wyjątkowość była także pewną przeszkodą. W literaturze przyjęło się doczepiać etykiety twórcom. Z Felipem jest to niemożliwe, dlatego nie znajdziemy go w szeregu obok innych poetów. Jeśli już się pojawia, to gdzieś w dopiskach” – wyjaśnia Alberto Martín Márquez. Hiszpański krytyk, autor wyboru wierszy Leóna Felipe składających się na antologię „Kim jestem?”, wydaną po raz pierwszy w Polsce przez wydawnictwo Lokator, otworzy w czwartek 25 kwietnia wystawę poświęconą twórczości poety. Obfitująca w fotografie, rysunki, materiały audiowizualne i rękopisy autora wystawa zostanie uzupełniona bogatymi opowieściami jej kuratora oraz odczytaniem poezji w polskim przekładzie, przygotowanym między innymi przez Carlosa Marrodana Casasa.

Wystawa „León Felipe. Kim ja jestem?” jest organizowana przez Acción Cultural Española (AC/E), Ambasadę Meksyku w Polsce oraz Instytut Cervantesa, której kuratorem jest Fundacja im. Leona Felipe. Zostanie zainaugurowana w czwartek 25 kwietnia o godz. 19.00 w Instytucie Cervantesa w Warszawie. Będzie dostępna do zwiedzania do 24 maja.

fot. Fundación León Felipe


ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Miejsce na Twój komentarz
Please enter your name here

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.