Instytut Cervantesa w Warszawie: José Méndez i Myriam Vaquero w tradycyjnym flamenco

José Méndez i Myriam Vaquero dadzą dwa koncerty w ramach cyklu Peña Flamenca Triana, w kwietniu w Warszawskim Instytucie Cervantesa.

Flamenco ponownie zabrzmi w murach warszawskiego Instytutu Cervantesa. W dniach 7 i 8 kwietnia o godz. 20:00 odbędzie się 27. Peña Flamenca Triana z udziałem artystów z Andaluzji – José Méndezem i Myriam Vaquero – reprezentujących tradycyjny nurt.

Bilety w cenie 50-60 zł (miejsca numerowane). Rezerwacje: flamenco@triana.pl oraz 501 209 389 (tylko SMS).

José Méndez pochodzi z cygańskiego klanu z Jerez de la Frontera o wielkim wkładzie w historię flamenco. Jego mama Pilar była znakomitą śpiewaczką, a ciocia – Paquera de Jerez (kojarzona z filmu “Vengo” Tony’ego Gatlifa) – jest właściwie ikoną tradycyjnego śpiewu. José Méndez śpiew flamenco wyssał z mlekiem matki i bardzo wcześnie zaczął międzynarodową karierę. Już w latach 90-tych objechał cały świat wraz z najlepszymi artystami flamenco tamtych czasów takimi jak: Manuela Carrasco, Cristina Hoyos, Farruco, Manolete, Mario Maya, Carmen Ledesma… Z tancerką Carmen Ledesma łączy go wieloletnia przyjaźń i porozumienie artystyczne, co sprawia, że współpracują do dziś, występując w Hiszpanii i na zagranicznych tournee.

Śpiew Josego jest niezwykle przejmujący, rozdziera duszę i dotyka najczulszych strun w sercu. Jest to prawdziwe “cante antiguo” bez współczesnych “popowych” naleciałości. “Cante puro en estado puro” jak mówi o swojej twórczości José Méndez (czysty śpiew w czystej formie)…

Myriam Vaquero jest rodowitą sewilką, która swą pasję do tańca odkryła w wieku 4 lat. Uczyła się równolegle klasycznego tańca hiszpańskiego i flamenco, ale ostatecznie jej gorący temperament zdecydował za nią. Myriam jest wulkanem energii, a jej taniec jest spontaniczny, pełen humoru i pierwotnej kobiecości. Myriam jest uczennicą wybitnych cygańskich tancerek starszego pokolenia: Carmen Ledesmy oraz Pilar Montoya “La Faraona” i kontynuatorką ich stylu. Stylu, w którym liczy się nie tyle skomplikowana choreografia i sportowe popisy, ile głębia przekazu i autentyczność emocji.

Jako profesjonalna tancerka i instruktorka zaistniała najpierw w Luksemburgu, gdzie przez kilka lat mieszkała prowadząc ożywione życie artystyczne i promując kulturę Hiszpanii. Od 8 lat mieszka ponownie w Sewilli, gdzie prowadzi własne zajęcia taneczne, a także pracuje jako asystentka wspomnianej już Carmen Ledesmy. Prywatnie i artystycznie związana jest z Jose Mendezem, z którym tworzą niezwykle malownicza parę…

Opracowano w oparciu o materiały Instytutu Cervantesa w Warszawie

XXVII. Peña Flamenca Traiana


Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.