W 17 miastach z całego świata odbywa się cykl „Przestrzeń kobiet” (Espacio femenino) organizowany od dekady przez Instytut Cervantesa. W dniach 15-18 kwietnia zawita do krakowskiego Kina Pod Baranami. W ciągu czterech wieczorów będzie można zobaczyć hiszpańskie produkcje stworzone przez kobiety. W programie trzy pełne metraże „Tchórzliwa miłość”, „Pod wiatr” i „Właściwe słowo” oraz zestaw filmów krótkometrażowych.

W poniedziałek 15 kwietnia „Tchórzliwa miłość” (oryg. Los amores cobardes), debiut młodziutkiej Carmen Blanco, absolwentki uniwersyteckiego centrum sztuki TAI w Madrycie, powstałego przy współpracy jej kolegów i koleżanek z uczelni. W głównej roli Blanca Parés, kojarzona z roli dorosłej Aitany w „Juliecie” Almodóvara. Film opowiada o przerwanej więzi dziewczyny i chłopaka, niegdyś przyjaciół, którzy spotykają się po latach.

We wtorek 16 kwietnia premierowy pokaz filmu „Pod wiatr” (oryg. Con el viento), zwycięzcy sekcji ZonaZine ubiegłorocznego festiwalu w Maladze. Jego światowa premiera odbyła się miesiąc wcześniej w Berlinie. Film zjeździł przeszło 30 festiwali na całym świecie. Meritxell Colell opowiada w nim historię Moniki, tancerki i choreografki, która wraca ze światowej trasy do rodzinnego Burgos, żeby uczestniczyć w pogrzebie ojca. W głównych rolach m.in. Mónica García, Elena Martín („Julia jest”), Concha Canal i Ana Fernández („Samotne”).

W środę 17 kwietnia również premierowo „Właściwe słowo” (oryg. A palabra xusta). Bohaterką dokumentu Miguela Piñeiro jest 92-letnia nauczycielka Antía Cal Vázquez, nazywana Titą. Kobieta wraca do zatrzymanego w czasie domu, gdzie przywołuje wspomnienia, obrazy życia w górskim pejzażu uwięzionego w starych fotografiach i o miłości jej życia, Antonio Beirasie.

Alexandra Jiménez i Daniel Grao, protagoniści „Kawy na wynos” (fot. IMDb)

W ostatni dzień 18 kwietnia projekcja sześciu krótkich metraży: „Camino de agua para un pez” w reżyserii Mercedes Marro, nagrodzona Goyą „Kawa na wynos” Patricii Font, „Konserwy” Mirei Pozo, „Lucrecia” Evy Marín, „Most Einsteina-Rosena” Olgi Osorio oraz „Tylko raz” duetu Sonii Madrid i Maríi Guerry z udziałem Belén Ruedy.

Bilety na wszystkie pokazy dostępne są na stronie kinopodbaranami.pl


ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Miejsce na Twój komentarz
Please enter your name here

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.