Hiszpańska przestrzeń filmowa kobiet w Kinie Pod Baranami

Hiszpańskie filmy pełno i krótkometrażowe zrealizowane przez kobiety pokaże Kino Pod Baranami w ramach cyklu „Przestrzeń kobiet”.

W 17 miastach z całego świata odbywa się cykl „Przestrzeń kobiet” (Espacio femenino) organizowany od dekady przez Instytut Cervantesa. W dniach 15-18 kwietnia zawita do krakowskiego Kina Pod Baranami. W ciągu czterech wieczorów będzie można zobaczyć hiszpańskie produkcje stworzone przez kobiety. W programie trzy pełne metraże „Tchórzliwa miłość”, „Pod wiatr” i „Właściwe słowo” oraz zestaw filmów krótkometrażowych.

W poniedziałek 15 kwietnia „Tchórzliwa miłość” (oryg. Los amores cobardes), debiut młodziutkiej Carmen Blanco, absolwentki uniwersyteckiego centrum sztuki TAI w Madrycie, powstałego przy współpracy jej kolegów i koleżanek z uczelni. W głównej roli Blanca Parés, kojarzona z roli dorosłej Aitany w „Juliecie” Almodóvara. Film opowiada o przerwanej więzi dziewczyny i chłopaka, niegdyś przyjaciół, którzy spotykają się po latach.

We wtorek 16 kwietnia premierowy pokaz filmu „Pod wiatr” (oryg. Con el viento), zwycięzcy sekcji ZonaZine ubiegłorocznego festiwalu w Maladze. Jego światowa premiera odbyła się miesiąc wcześniej w Berlinie. Film zjeździł przeszło 30 festiwali na całym świecie. Meritxell Colell opowiada w nim historię Moniki, tancerki i choreografki, która wraca ze światowej trasy do rodzinnego Burgos, żeby uczestniczyć w pogrzebie ojca. W głównych rolach m.in. Mónica García, Elena Martín („Julia jest”), Concha Canal i Ana Fernández („Samotne”).

W środę 17 kwietnia również premierowo „Właściwe słowo” (oryg. A palabra xusta). Bohaterką dokumentu Miguela Piñeiro jest 92-letnia nauczycielka Antía Cal Vázquez, nazywana Titą. Kobieta wraca do zatrzymanego w czasie domu, gdzie przywołuje wspomnienia, obrazy życia w górskim pejzażu uwięzionego w starych fotografiach i o miłości jej życia, Antonio Beirasie.

Alexandra Jiménez i Daniel Grao, protagoniści „Kawy na wynos” (fot. IMDb)

W ostatni dzień 18 kwietnia projekcja sześciu krótkich metraży: „Camino de agua para un pez” w reżyserii Mercedes Marro, nagrodzona Goyą „Kawa na wynos” Patricii Font, „Konserwy” Mirei Pozo, „Lucrecia” Evy Marín, „Most Einsteina-Rosena” Olgi Osorio oraz „Tylko raz” duetu Sonii Madrid i Maríi Guerry z udziałem Belén Ruedy.

Bilety na wszystkie pokazy dostępne są na stronie kinopodbaranami.plTwój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.