Instytut Cervantesa w Warszawie: Irene Lozano & El Duende

Peña Flamenca Triana wraca do Instytutu Cervantesa. Gośćmi najbliższych koncertów będą malagijska tancerka Irene Lozano i kataloński śpiewak El Duende.

Rusza kolejny sezon Peña Flamenca Triana w Instytucie Cervantesa w Warszawie. W dniach 20 i 21 października o godz. 20:00 odbędzie się 29. Peña Flamenca Triana z udziałem artystów z Hiszpanii – Irene Lozano i El Duende.

Bilety w cenie 50-60 zł (miejsca numerowane). Rezerwacje: flamenco@triana.pl oraz 501 029 389 (tylko SMS).

Irene Lozano już jako malutka dziewczynka wiedziała, że chce zostać tancerką flamenco i tańczyć jak Carmen Amaya. Rozpoczęła naukę tańca w wieku 4 lat, a jako 11-latka trafiła do szkoły baletowej w rodzinnej Maladze, gdzie szkoliła się w tańcu klasycznym i clásico español. Ukończyła Conservatorio Profesional de Danza otrzymując tytuł dyplomowanej nauczycielki tańca hiszpańskiego. Równolegle latami uczęszczała na zajęcia do znakomitej tancerki La Lupi, by w końcu zadebiutować na scenie z jej zespołem.

La Lupi była mistrzynią, która zaraziła Irene miłością do flamenco oraz ogromną pokorą wobec bogactwa tej sztuki. Pod jej wpływem Irene podjęła ostateczną decyzję o tym, by zostać profesjonalną tancerką. Była to słuszna decyzja, bo kariera Irene Lozano rozwinęła się bardzo szybko.

Z zespołu La Lupi trafiła pod skrzydła innego znakomitego tancerza i choreografa – Javiera Latorre, który uczynił ją swoją asystentką i tancerką w kolejnych spektaklach. W 2008 roku spełniło się jej największe marzenie: Irene została przyjęta do zespołu wielkiej Evy La Yerbabuena. U jej boku mogła rozwijać się jako tancerka i miała okazję występować w najlepszych teatrach całego świata.

W 2012 roku Irene Lozano postanowiła zmienić bieg swojej kariery i podjęła decyzję o wyjeździe na stałe do Zurichu, gdzie prowadzi zajęcia i kursy mistrzowskie dla instruktorów oraz realizuje własne projekty artystyczne. Jej ostatnim osiągnięciem jej autorski spektakl „CALALO”, w którym tańczy u boku swoich mistrzów, Antonio Canalesa i Javiera Latorre. Spektakl jest prezentowany w wielu miastach Europy oraz na ważnych festiwalach w Hiszpanii jak: Bienal Flamenco Malaga czy “Los Veranos del corral” w Granadzie.

Pod pseudonimem El Duende kryje się Joaquín Gomez. W dzieciństwie nazywany był “el niño prodigio” czyli cudowne dziecko. Już w wieku 6 lat rozpoczął swoją karierę występując na festiwalach i w klubach flamenco w rodzinnej Barcelonie. W 1996 roku, mając zaledwie 13 lat, wydaje swoją pierwszą płytę “Abriré camino”, gdzie akompaniuje mu znakomity gitarzysta Rafael Cañizares.

Po trzech latach ukazuje się jego kolejna płyta “Abrazado a la luna” (1999), a sam Joaquín wygrywa kilka prestiżowych konkursów śpiewu flamenco m.in.: El Concurso de Cante Flamenco El Candil (Barcelona 2006), El Concurso de Cante de la Peña de Camarón en San Fernando (Kadyks, 2007), El Concurso de la Federación de Peñas de Sevilla (2008).

Joaquín jest uznawany za jednego z najlepszych śpiewaków flamenco w Katalonii tuż obok takich sław jak Miguel Poveda, Mayte Martin czy Duquende, a występuje na scenach całego świata (m.in. Chiny, Tajwan, Stany Zjednoczone, Francja, Holandia etc.) u boku wspaniałych artystów takich jak Niña Pastori, Parrita czy Carmen Linares. Obecnie na stałe współpracuje ze znanym gitarzystą El Chicuelo w dwóch spektaklach muzycznych „Opera y Flamenco” oraz „Gran Gala Flamenco”, które można obejrzeć w najbardziej renomowanych salach koncertowych Barcelony: Palau de la Musica i Teatre Poliorama.

Opracowano w oparciu o materiały Instytutu Cervantesa w WarszawieTwój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.