Nagrody ASECAN 2018: “El autor” najlepszym filmem andaluzyjskim

“El autor”, filmowa adaptacja noweli Javiera Cercasa wyreżyserowana przez Manuela Martína Cuencę siedmiokrotnie doceniona przez Andaluzyjczyków.

Stowarzyszenie Pisarzy i Pisarek Filmowych z Andaluzji przyznało po raz 30. Nagrody ASECAN Kina Andaluzyjskiego. Nakręcony w całości w pięknej Sewilli przez ekipę produkcyjną złożoną w większości z mieszkańców południa Hiszpanii “El autor”, nominowany w dziewięciu kategoriach film Manuela Martína Cuenki, odniósł aż siedem zwycięstw. Otrzymał nagrodę za scenariusz (dla M. M. Cuenki i Alejandra Hérnandeza), reżyserię (dla M. M. Cuenki), kreację kobiecą (dla Adelfy Calvo), dźwięk (dla Daniela de Zayasa), kostiumy (dla Esther Vaquero i Pedra Moreno), scenografię (dla Sonii Nolli) i oczywiście dla najlepszego filmu.

Głosami jurorów nagroda za najlepszą kreację męską powędrowała – zamiast, jak można było się spodziewać, do Javiera Gutiérreza (protagonisty “El autor”) – do rąk Juana Diegi za rolę w filmie “No sé decir adiós”, wyróżnionym jeszcze w dwóch kategoriach, za najlepszą muzykę (dla Pabla Trujillo) oraz za kierownictwo produkcji (dla Damiána Parisa).

Nagrodę za najlepszy debiut reżyserki odebrał Juan Carlos Rubio za “Las heridas del viento”, adaptację wystawianej z powodzeniem od kilku lat sztuki teatralnej z udziałem Kiti Mánver i Daniego Muriela. Film “Oro” zwyciężył tylko w jednej kategorii – Najlepsza piosenka. Nagrodę otrzymał ceniony pieśniarz flamenco José Mercé za wykonanie utworu “Poderoso caballero” ze słowami wiersza Francisca de Quvedy. Także po jednej nagrodzie otrzymały: “Abracadabra” za najlepszą charakteryzację (dla Paca Rodrígueza), “La llamada” za muzykę (dla Migue Amoedeo), “Morir” za montaż (dla Miguela Doblado) oraz “La gran ola” za efekty specjalne (dla Armando Sepúlveda i Alejandra Landero).

Najlepszym filmem dokumentalnym wybrano “El mar nos mira de lejos” Manuela Muñoza Rivasa, zaś tytuł najlepszej produkcji nieandaluzyjskiej przypadł “Latu 1993” Carli Simón.

Materiały ASECANTwój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.