7 listopada w Sewilli odbyła się światowa premiera filmu „Złote miasto” (oryg. Oro). Najnowsze dzieło Agustína Díaza Yanesa było pokazywane w ramach odbywającego się po raz 14. Festiwalu Kina Europejskiego.

Przed południem aktorzy oraz twórcy stawili się licznie na schodach wejściowych do Głównego Archiwum Indii położonego w centrum „cudownego” miasta. W jego wnętrzu odbyła się konferencja prasowa. Miejsce wybrano nieprzypadkowo. W tym założonym przez króla Hiszpanii Karola III w 1785 roku budynku przechowywanych jest około 43 tysięcy zwojów przywiezionych z Nowego Świata, zawierających zapiski z ekspedycji konkwistadorów, mapy i ryciny. Na podstawie takich właśnie materiałów, w szczególności kronik opisujących dokonania Lopego de Aguirrę, przed laty Arturo Pérez-Reverte napisał opowiadanie, które posłużyło Díazowi Yanesowi za inspirację do stworzenia filmu.

Premierowe pokazy filmu „Złote miasto” w Polsce odbywają się podczas 18. Tygodnia Kina Hiszpańskiego, trwającego od 15 marca do 22 kwietnia w dziewięciu miastach.


ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Miejsce na Twój komentarz
Please enter your name here

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.