72. Festiwal w Cannes: Cztery filmy iberoamerykańskie w sekcji Quinzaine des Réalisateurs

Premierowe filmy z Argentyny, Brazylii, Hiszpanii i Peru w pozakonkursowej sekcji Quinzaine des Réalisateurs canneńskiego festiwalu.

Po prezentacji Sekcji Oficjalnej festiwalu w Cannes przyszedł czas na Quinzaine des Réalisateurs, sekcję niezależną, w której pokazywane są zarówno fabularne filmy pełnometrażowe i krótkometrażowe, jak i filmy dokumentalne. W gronie znanych reżyserów powracających do Francji z nowymi dziełami, takich jak Lav Diaz, Luca Guadagnino czy Rebeca Zlotowski, znaleźli się też mniej znani twórcy z Argentyny, Brazylii, Hiszpanii czy Peru.

Peruwianka Melina León zaprezentuje swój debiutancki film „Canción sin nombre” (tłum. Piosenka bez tytułu). Czarno-białe zdjęcia powstały jeszcze w 2017 roku pod okiem Intiego Brionesa („Najsamotniejsza z planet”). Film przenosi widza do Limy z 1988 roku, gdzie rozgrywa się oparta na faktach historia tajemniczego porwania niemowlęcia. W jego poszukiwaniu pomaga matce młody dziennikarz. Tłem dla wydarzeń jest pogłębiający się kryzys oraz chaos rozpętany przez marksistowsko-socjalistyczną grupę terrorystyczną Sendero Luminoso.

Alejo Moguillansky, który dziesięć lat temu prezentował na Warszawskim Festiwalu Filmowym swój film „Castro”, przywiezie do Cannes kolejne autorskie dzieło, „Por el dinero” (tłum. Za pieniądze). „Dziwny argentyński film”, jak nazwał go dziennik „La Nación”, narodził się na deskach teatru. Jest komediową „autobiografią” wytwórni El Pampero Cine, którą Moguillansky założył wspólnie z Mariano Llinásem i Laurą Citarellą. „Próbuję odpowiedzieć na często zadawane nam pytania: z czego żyjemy, jak zbieramy fundusze na nasze filmy, jak zarabiamy na chleb. Być może dzięki naszemu filmowi będziemy mogli przybliżyć widzom ten trudny temat” – mówi reżyser.

Luiza Kosovski i Juan Paiva, protagoniści filmu „Sem seu sangue” (fot. Felipe Quintelas)

„Zawsze z niepewnością myślałam o chwili, w której mój film dotrze do publiczności. Tworzyłam go w oparciu o osobistą refleksję. Od samego początku podejmowałam ryzykowne decyzje, ponieważ był to mój pierwszy raz” – wyznała 32-letnia Brazylijka, Alice Furtado. W „Sem seu sangue” (tłum. Bez twojej krwi) debiutantka opowiada historię nastoletniej Silvii, zamkniętej w sobie i zobojętniałej przez rutynę dziewczyny, która odżywa za sprawą nowo poznanego chłopca, Artura. Ich odmienne charaktery zbliżają ich do siebie. Intensywna znajomość zostanie jednak przerwana przez poważny wypadek…

Sergio Caballero zaprezentuje krótki metraż „Je te tiens” (tłum. Trzymam cię), zapis rozmowy między matką i córką, w które wcieliły się Ángela Molina („Drzewo krwi”) i Virginia Rousse. To pierwszy dramat w filmografii Katalończyka. Artysta, niestroniący od eksperymentowania i poszukiwania nowych form, lubujący się w sztuce konceptualnej i muzyce elektronicznej (jest dyrektorem festiwalu Sónar), ma już na koncie trzy niełatwe do sklasyfikowania filmy. Za swój debiut „Finisterrae” otrzymał Tiger Award na festiwalu w Rotterdamie.

Lista wszystkich ogłoszonych filmów z sekcji Quinzaine des Réalisateurs dostępna jest na stronie www.quinzaine-realisateurs.com



Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.