fot. Adoro Cinema

Decyzją jury Gran Prix pobocznej sekcji canneńskiego festiwalu Un Certain Regard otrzymał brazylijski film „A vida invisível de Eurídice Gusmão” w reżyserii Karima Aïnouza. Nagroda Jury przypadła filmowi do „O que arde” pochodzącego z Galicji Olivera Laxe, natomiast Nagroda Specjalna Jury powędrowała do Katalończyka Alberta Serry za „Liberté”.

W oficjalnym oświadczeniu jury, któremu przewodniczyła libańska aktorka i reżyserka Nadine Labaki („Kafarnaum”), podkreśliło różnorodność tematów podjętych przez twórców osiemnastu prezentowanych w tym roku filmów, wykorzystanych technik filmowych oraz sposobu nakreślenia postaci. „Z zapałem przyglądaliśmy się reżyserom tak dobrze przemawiających własnym językiem, jak i tym, podążających tą samą drogą. Obecność dziewięciu debiutantów była nie lada niespodzianką, zaś podróż przez różne światy, prawdziwym przywilejem. Światowe kino jest w doskonałej kondycji” – napisali.

Zwycięski film „A vida invisível de Eurídice Gusmão” jest siedemnastym w dorobku artystycznym Karima Aïnouza, który debiutował w Cannes 2002 roku filmem „Madame Santa”. Scenariusz powstał w oparciu o powieść Marthy Batalhi o tym samym tytule. Ten tropikalny melodramat przybliża losy dwóch nierozłącznych sióstr Eurídice i Guidy, granych przez Carol Duarte i Julię Stockler. Jedna marzy o karierze pianistki, druga o znalezieniu prawdziwej miłości. Ich dramat rozpoczyna się, gdy z winy ojca zostają rozdzielone. Z dala od siebie rozpoczynają własne, dorosłe życie, jednak jednak nie tracą nadziei, że pewnego dnia się odnajdą.

Lista zwycięzców:
Nagroda Un Certain Regard: „A vida invisível de Eurídice Gusmão”, reż. Karim Aïnouz
Nagroda Jury: „O que arde”, reż. Oliver Laxe
Najlepszy reżyser: Kantemir Balagov („Beanpole”)
Najlepszy występ: Chiara Mastroianni („Chambre 212”)
Specjalna Nagroda Jury: Albert Serra („Liberté”)
Wyróżnienie Specjalne Jury: „Jeanne”, reż. Bruno Dumont
Nagroda Coup de Coeur: „La femme de mon frère”, reż. Monia Chokri oraz „The Climb”, reż. Michael Angelo Covino


ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Miejsce na Twój komentarz
Please enter your name here

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.