72. Festiwal Filmowy w Cannes: „A vida invisível de Eurídice Gusmão” zwycięzcą Un Certain Regard

Brazylijski film Karima Aïnouza „A vida invisível de Eurídice Gusmão” zwyciężył w sekcji Un Certain Regard. Oliver Laxe i Albert Serra z Nagrodami Jury.

Decyzją jury Gran Prix pobocznej sekcji canneńskiego festiwalu Un Certain Regard otrzymał brazylijski film „A vida invisível de Eurídice Gusmão” w reżyserii Karima Aïnouza. Nagroda Jury przypadła filmowi do „O que arde” pochodzącego z Galicji Olivera Laxe, natomiast Nagroda Specjalna Jury powędrowała do Katalończyka Alberta Serry za „Liberté”.

W oficjalnym oświadczeniu jury, któremu przewodniczyła libańska aktorka i reżyserka Nadine Labaki („Kafarnaum”), podkreśliło różnorodność tematów podjętych przez twórców osiemnastu prezentowanych w tym roku filmów, wykorzystanych technik filmowych oraz sposobu nakreślenia postaci. „Z zapałem przyglądaliśmy się reżyserom tak dobrze przemawiających własnym językiem, jak i tym, podążających tą samą drogą. Obecność dziewięciu debiutantów była nie lada niespodzianką, zaś podróż przez różne światy, prawdziwym przywilejem. Światowe kino jest w doskonałej kondycji” – napisali.

Zwycięski film „A vida invisível de Eurídice Gusmão” jest siedemnastym w dorobku artystycznym Karima Aïnouza, który debiutował w Cannes 2002 roku filmem „Madame Santa”. Scenariusz powstał w oparciu o powieść Marthy Batalhi o tym samym tytule. Ten tropikalny melodramat przybliża losy dwóch nierozłącznych sióstr Eurídice i Guidy, granych przez Carol Duarte i Julię Stockler. Jedna marzy o karierze pianistki, druga o znalezieniu prawdziwej miłości. Ich dramat rozpoczyna się, gdy z winy ojca zostają rozdzielone. Z dala od siebie rozpoczynają własne, dorosłe życie, jednak jednak nie tracą nadziei, że pewnego dnia się odnajdą.

Lista zwycięzców:
Nagroda Un Certain Regard: „A vida invisível de Eurídice Gusmão”, reż. Karim Aïnouz
Nagroda Jury: „O que arde”, reż. Oliver Laxe
Najlepszy reżyser: Kantemir Balagov („Beanpole”)
Najlepszy występ: Chiara Mastroianni („Chambre 212”)
Specjalna Nagroda Jury: Albert Serra („Liberté”)
Wyróżnienie Specjalne Jury: „Jeanne”, reż. Bruno Dumont
Nagroda Coup de Coeur: „La femme de mon frère”, reż. Monia Chokri oraz „The Climb”, reż. Michael Angelo CovinoTwój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.