Jury tegorocznej jubileuszowej 70. edycji Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes ma już swojego przewodniczącego. Decyzją organizatorów został nim Pedro Almodóvar. Hiszpański reżyser zasiądzie w jury po raz drugi – w 1992 roku wszedł w skład trzonu jury przewodzonego przez Gérarda Depardieu -, lecz pierwszy raz będzie stał na jego czele.

“Jestem bardzo szczęśliwy z uczczenia 70. rocznicy Festiwalu w Cannes w tak uprzywilejowany sposób. Jestem wielce zaszczycony, wdzięczny, ale również zdenerwowany. Bycie przewodniczącym jury wiąże się z wielką odpowiedzialnością i mam nadzieję, że stanę na wysokości zadania. Mogę jedynie dodać, że oddam się temu ciałem i duszą” – oznajmił w oficjalnym oświadczeniu.

Pedro Almodóvar pięciokrotnie stał przed szansą zdobycia Złotej Palmy za najlepszy film w konkursie głównym canneńskiego festiwalu. Ostatni raz przed rokiem, gdy w otoczeniu pięciu kobiet – Emmy Suárez, Adriany Ugarte, Rossy de Palma, Inmy Cuesty i Michelle Jenner – prezentował “Julietę”. Może pochwalić się natomiast Złotą Palmą dla najlepszego reżysera za film “Wszystko o mojej matce” (1999) oraz za najlepszy scenariusz do filmu “Volver” (2006). Ten ostatni przyniósł również zbiorową Złotą Palmę dla najlepszej aktorki sześciu “chicas Almodóvar” (w porządku alfabetycznym: Yohana Cobo, Penélope Cruz, Lola Dueñas, Chus Lampreave, Carmen Maura i Blanca Portillo). W roku 2004 jego film “Złe wychowanie” został wybrany filmem otwarcia.

Jednakże zasiadanie w jury ma również swoją ciemniejszą stronę. Produkowany przez El Deseo, wytwórnię filmową należącą do Pedra i jego brata Agustína, długo wyczekiwane dzieło argentyńskiej reżyser Lucrecii Martel nie mogłoby podzielić losu “Dzikich historii”. Powiązania reżysera z filmem “Zama”, na motywach powieści Antonia Di Benedetto o tym samym tytule, wykluczają jego kwalifikację do konkursu głównego.


ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Miejsce na Twój komentarz
Please enter your name here

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.