Pedro Almodóvar przewodniczącym jury Festiwalu w Cannes | novela.pl

Pedro Almodóvar przewodniczącym jury Festiwalu w Cannes

novela.pl 31 stycznia 2017 0

Hiszpański reżyser Pedro Almodóvar (“Volver”, “Julieta”) zasiądzie na czele jury 70. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes.

Pedro Almodóvar przewodniczącym jury Festiwalu w Cannes

Jury tegorocznej jubileuszowej 70. edycji Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes ma już swojego przewodniczącego. Decyzją organizatorów został nim Pedro Almodóvar. Hiszpański reżyser zasiądzie w jury po raz drugi – w 1992 roku wszedł w skład trzonu jury przewodzonego przez Gérarda Depardieu -, lecz pierwszy raz będzie stał na jego czele.

“Jestem bardzo szczęśliwy z uczczenia 70. rocznicy Festiwalu w Cannes w tak uprzywilejowany sposób. Jestem wielce zaszczycony, wdzięczny, ale również zdenerwowany. Bycie przewodniczącym jury wiąże się z wielką odpowiedzialnością i mam nadzieję, że stanę na wysokości zadania. Mogę jedynie dodać, że oddam się temu ciałem i duszą” – oznajmił w oficjalnym oświadczeniu.

Pedro Almodóvar pięciokrotnie stał przed szansą zdobycia Złotej Palmy za najlepszy film w konkursie głównym canneńskiego festiwalu. Ostatni raz przed rokiem, gdy w otoczeniu pięciu kobiet – Emmy Suárez, Adriany Ugarte, Rossy de Palma, Inmy Cuesty i Michelle Jenner – prezentował “Julietę”. Może pochwalić się natomiast Złotą Palmą dla najlepszego reżysera za film “Wszystko o mojej matce” (1999) oraz za najlepszy scenariusz do filmu “Volver” (2006). Ten ostatni przyniósł również zbiorową Złotą Palmę dla najlepszej aktorki sześciu “chicas Almodóvar” (w porządku alfabetycznym: Yohana Cobo, Penélope Cruz, Lola Dueñas, Chus Lampreave, Carmen Maura i Blanca Portillo). W roku 2004 jego film “Złe wychowanie” został wybrany filmem otwarcia.

Jednakże zasiadanie w jury ma również swoją ciemniejszą stronę. Produkowany przez El Deseo, wytwórnię filmową należącą do Pedra i jego brata Agustína, długo wyczekiwane dzieło argentyńskiej reżyser Lucrecii Martel nie mogłoby podzielić losu “Dzikich historii”. Powiązania reżysera z filmem “Zama”, na motywach powieści Antonia Di Benedetto o tym samym tytule, wykluczają jego kwalifikację do konkursu głównego.

Komentarze »


X