Filmy iberoamerykańskie: Zapowiedzi kinowe 2020

W nachodzącym roku nie zabraknie okazji, aby zobaczyć iberoamerykańskie filmy na wielkim ekranie. Już pierwsze miesiące 2020 roku zapowiadają się

W nachodzącym roku nie zabraknie okazji, aby zobaczyć iberoamerykańskie filmy na wielkim ekranie. Już pierwsze miesiące 2020 roku zapowiadają się obiecująco. W lutym do kin wejdzie głośny kolumbijski kandydat do Oscara „Monos – oddział małp”. W marcu ruszy jubileuszowa 20. edycja Tygodnia Kina Hiszpańskiego obfitująca w staranie wyselekcjonowane i dotąd niepokazywane w Polsce produkcje z półwyspu Iberyjskiego. Tuż po niej w kwietniu aż trzy premiery kinowe – „Nasz czas” Carlosa Reygadasa, „Pechowi szczęściarze” Sebastiana Borenszteina oraz „Siła ognia” Olivera Laxego.

„Monos – oddział małp” (Monos)

Kadr z filmu

Kraj i rok produkcji: Kolumbia 2019
Reżyseria: Alejandro Landes
W rolach głównych: Sofia Buenaventura, Julián Giraldo, Karen Quintero, Laura Castrillón, Deiby Rueda, Paul Cubides, Sneider Castro, Moises Arias i Julianne Nicholson
Wilk, Lady, Rambo, Yeti, Bum-Bum, Smerf, Szwedka i Pies to nastoletni partyzanci pilnujący amerykańskiej zakładniczki gdzieś w górach w Ameryce Południowej, pośród zjawiskowo sfilmowanych, soczystych i dzikich krajobrazów. Tajemnicza „Organizacja” daje im rozkazy przez radio, przydziela im krowę Shakirę, karabiny maszynowe do zabawy i pozwala na rytualne orgie po dniu ćwiczeń wojskowych. Kiedy przypadkowo ginie Shakira, zaczyna się walka o przywództwo w oddziale, który musi uciekać z gór do amazońskiej dżungli. Chaos i napięcie, które towarzyszyło nastolatkom zamienia się w brutalną walkę o przetrwanie. Zakładniczka wyczuwa szansę na ucieczkę, a oddział niszczy radio i tym samym kontakt z „Organizacją”. Młodzi rebelianci zostają sam na sam ze swoimi demonami. Przedzierają się przez tropikalny las, a śmierć podąża za nimi… (opis dystrybutora)

Dystrybutor: Against Gravity
Premiera 7 lutego 2020

„Nasz czas” (Nuestro tiempo)

Natalia López i Carlos Reygadas

Kraj i rok produkcji: Meksyk 2018
Reżyseria: Carlos Reygadas
W rolach głównych: Natalia López, Phil Burgers i Carlos Reygadas
Akcja filmu rozgrywa się na meksykańskiej prowincji, w rodzinie zamożnych farmerów, którzy łączą ciężką pracę na ranczo z zamiłowaniem do sztuki. Stabilna relacja Juana i Esther przechodzi gwałtowny wstrząs, gdy kobieta wdaje się w romans z amerykańskim “zaklinaczem koni”. Zraniony Juan rozpaczliwie próbuje zapanować nad emocjami, odzyskać utraconą kontrolę i ocalić małżeństwo. W prowokacyjnym „Naszym czasie” Reygadas równie odważnie portretuje ekranowy seks, co rozmawia o miłości. Bezbłędnie przy tym trafia w samo sedno konfliktu, który rozgrywa się w każdym z nas. Rozdarci pomiędzy potrzebą bezpieczeństwa, a potrzebą ekscytacji, chcemy chronić ukochanych, a jednocześnie realizować w pełni nasze wszystkie pragnienia. Jak pogodzić zobowiązania z tęsknotą za całkowitą swobodą? (opis dystrybutora)

Dystrybutor: Gutek Film
Premiera 3 kwietnia 2020

„Pechowi szczęściarze” (La odisea de los giles)

Ricardo i Chino Darín (fot. Droits réservés)

Kraj i rok produkcji: Argentyna 2019
Reżyseria: Sebastián Borensztein
W rolach głównych: Ricardo Darín, Chino Darín, Luis Brandoni, Daniel Aráoz, Verónica Llinás, Carlos Belloso, Rita Cortese i Marco Antonio Caponi
Fermín, emerytowany gwiazdor piłki nożnej, prowadzi stację paliw w sennym prowincjonalnym miasteczku. Chcąc wyciągnąć rodzinę i przyjaciół z biedy wpada na pomysł reaktywacji miejscowej spółdzielni rolniczej. Wraz z żoną Lidią i kumplem Antonio przekonuje nawet tych najbardziej opornych do zainwestowania życiowych oszczędności w nowy biznes. Niestety, biednemu zawsze wiatr w oczy i dzień po ulokowaniu pieniędzy w banku poczciwi inwestorzy, przez krach finansowy, tracą wszystko. Wkrótce dowiadują się, że stali się nie tylko ofiarami kryzysu w kraju, ale również zostali oszukani przez pozbawionego skrupułów kierownika banku. Nerwy im puszczają… (opis dystrybutora)

Dystrybutor: Best Film
Premiera 17 kwietnia 2020

„Siła ognia” (O que arde)

Benedicta Sánchez Vila (fot. materiały promocyjne)

Kraj i rok produkcji: Hiszpania 2019
Reżyseria: Oliver Laxe
W rolach głównych: Benedicta Sánchez, Amador Arias, Alvaro de Bazal i Elena Mar Fernández
Zdobywca Nagrody Jury w sekcji Inne Spojrzenie na MFF w Cannes. Osadzony wśród pejzaży hiszpańskiej Galicji film Laxe’a (Mimosas, 16. NH) opowiada o potrzebie równowagi. Zagrożonym ekosystemem okazuje się tu nie tylko przyroda, lecz także lokalna społeczność. A przyczyną iskrzeń są zmiany, jakie zachodzą w pustoszejących, wyglądających turystów wsiach, oraz powrót Amadora, który właśnie odsiedział wyrok za podpalenie. Górzysty krajobraz Galicji nie jest tu tylko tłem, ale głównym bohaterem. Surowy i nieprzystępny, kształtuje ludzkie charaktery i relacje na swoje podobieństwo. Rzeźbi twarze. Uczy twardości. Musisz być głodny – wita nieobecnego dwa lata Amadora jego matka Benedicta. Tylko tak potrafi okazać synowi akceptację i miłość. Pozornie bliski dokumentu styl Laxe’a zamienia rzeczywistość w poemat. Jego tematem jest tytułowa siła ognia – oczyszczenie poprzez zniszczenie. Warunek zmiany i zarazem trwania. Gwałtowny wybuch tlących się latami niepokojów i rozgrzanych pragnień. Siła ognia to zagadka, slow cinema, które obserwuje ludzi w ich naturalnych warunkach. Laxe z pokorą przyjmuje dyktowane przez naturę zasady. Jeśli sztuka w ogóle może być eko, to ten film właśnie taki jest – organiczny. (opis dystrybutora)

Dystrybutor: Stowarzyszenie Nowe Horyzonty
Premiera 17 kwietnia 2020

„Liberté”

Kadr z filmu „Liberté”

Kraj i rok produkcji: Hiszpania, Francja 2019
Reżyseria: Albert Serra
W rolach głównych: Helmut Berger, Marc Susini, Iliana Zabeth, Laura Poulvet, Baptiste Pinteaux, Theodora Marcadé, Alexander García Düttmann i Lluís Serrat
Uhonorowana Nagrodą Specjalną Jury na festiwalu w Cannes oda do wyrafinowanej dekadencji, która – jak twierdzi Serra – ma europejskie korzenie. Bo tylko tu społeczeństwo za sprawą libertyńskich wartości odważyło się postawić estetykę przyjemności wyżej niż moralność. „Chciałem nakręcić film o nocy” – mówił reżyser – „nie taki, którego akcja rozgrywa się nocą, ale film poświęcony logice nocy, która zmienia naszą percepcję, zasady moralne, wszystko. Film opowiadający o utopii seksualnego wyzwolenia, gdy różnice między ludźmi znikają: nie ma kobiet i mężczyzn, sług i panów, pięknych i brzydkich. O doskonałej, dziwnej, mrocznej utopii, braterstwie ciał”. Nocą w leśnej głuszy jak na scenie wśród dekoracji spotykają się przedstawiciele XVIII-wiecznej francuskiej arystokracji i ich zagraniczni goście, by oddać się rozpisanej na role orgii. Pogrążeni w mroku, pośród szeptów i jęków, zmierzą się z własną i cudzą zachłannością, skonfrontują z obnażeniem, przymusem i pragnieniem. W drodze do „pełnego życia” przekroczą kolejne granice. (opis dystrybutora)

Dystrybutor: Stowarzyszenie Nowe Horyzonty
Premiera 15 maja 2020



Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.