W nachodzącym roku nie zabraknie okazji, aby zobaczyć iberoamerykańskie filmy na wielkim ekranie. Już pierwsze miesiące 2020 roku zapowiadają się obiecująco. W lutym do kin wejdzie głośny kolumbijski kandydat do Oscara „Monos – oddział małp”. W marcu ruszy jubileuszowa 20. edycja Tygodnia Kina Hiszpańskiego obfitująca w staranie wyselekcjonowane i dotąd niepokazywane w Polsce produkcje z półwyspu Iberyjskiego. Tuż po niej w kwietniu aż trzy premiery kinowe – „Nasz czas” Carlosa Reygadasa, „Pechowi szczęściarze” Sebastiana Borenszteina oraz „Siła ognia” Olivera Laxego.

1„Monos – oddział małp” (Monos)

Kadr z filmu

Kraj i rok produkcji: Kolumbia 2019
Reżyseria: Alejandro Landes
W rolach głównych: Sofia Buenaventura, Julián Giraldo, Karen Quintero, Laura Castrillón, Deiby Rueda, Paul Cubides, Sneider Castro, Moises Arias i Julianne Nicholson
Wilk, Lady, Rambo, Yeti, Bum-Bum, Smerf, Szwedka i Pies to nastoletni partyzanci pilnujący amerykańskiej zakładniczki gdzieś w górach w Ameryce Południowej, pośród zjawiskowo sfilmowanych, soczystych i dzikich krajobrazów. Tajemnicza „Organizacja” daje im rozkazy przez radio, przydziela im krowę Shakirę, karabiny maszynowe do zabawy i pozwala na rytualne orgie po dniu ćwiczeń wojskowych. Kiedy przypadkowo ginie Shakira, zaczyna się walka o przywództwo w oddziale, który musi uciekać z gór do amazońskiej dżungli. Chaos i napięcie, które towarzyszyło nastolatkom zamienia się w brutalną walkę o przetrwanie. Zakładniczka wyczuwa szansę na ucieczkę, a oddział niszczy radio i tym samym kontakt z „Organizacją”. Młodzi rebelianci zostają sam na sam ze swoimi demonami. Przedzierają się przez tropikalny las, a śmierć podąża za nimi… (opis dystrybutora)

Dystrybutor: Against Gravity
Premiera 7 lutego 2020

2„Nasz czas” (Nuestro tiempo)

Natalia López i Carlos Reygadas

Kraj i rok produkcji: Meksyk 2018
Reżyseria: Carlos Reygadas
W rolach głównych: Natalia López, Phil Burgers i Carlos Reygadas
Akcja filmu rozgrywa się na meksykańskiej prowincji, w rodzinie zamożnych farmerów, którzy łączą ciężką pracę na ranczo z zamiłowaniem do sztuki. Stabilna relacja Juana i Esther przechodzi gwałtowny wstrząs, gdy kobieta wdaje się w romans z amerykańskim “zaklinaczem koni”. Zraniony Juan rozpaczliwie próbuje zapanować nad emocjami, odzyskać utraconą kontrolę i ocalić małżeństwo. W prowokacyjnym „Naszym czasie” Reygadas równie odważnie portretuje ekranowy seks, co rozmawia o miłości. Bezbłędnie przy tym trafia w samo sedno konfliktu, który rozgrywa się w każdym z nas. Rozdarci pomiędzy potrzebą bezpieczeństwa, a potrzebą ekscytacji, chcemy chronić ukochanych, a jednocześnie realizować w pełni nasze wszystkie pragnienia. Jak pogodzić zobowiązania z tęsknotą za całkowitą swobodą? (opis dystrybutora)

Dystrybutor: Gutek Film
Premiera 3 kwietnia 2020

3„Pechowi szczęściarze” (La odisea de los giles)

Ricardo i Chino Darín (fot. Droits réservés)

Kraj i rok produkcji: Argentyna 2019
Reżyseria: Sebastián Borensztein
W rolach głównych: Ricardo Darín, Chino Darín, Luis Brandoni, Daniel Aráoz, Verónica Llinás, Carlos Belloso, Rita Cortese i Marco Antonio Caponi
Fermín, emerytowany gwiazdor piłki nożnej, prowadzi stację paliw w sennym prowincjonalnym miasteczku. Chcąc wyciągnąć rodzinę i przyjaciół z biedy wpada na pomysł reaktywacji miejscowej spółdzielni rolniczej. Wraz z żoną Lidią i kumplem Antonio przekonuje nawet tych najbardziej opornych do zainwestowania życiowych oszczędności w nowy biznes. Niestety, biednemu zawsze wiatr w oczy i dzień po ulokowaniu pieniędzy w banku poczciwi inwestorzy, przez krach finansowy, tracą wszystko. Wkrótce dowiadują się, że stali się nie tylko ofiarami kryzysu w kraju, ale również zostali oszukani przez pozbawionego skrupułów kierownika banku. Nerwy im puszczają… (opis dystrybutora)

Dystrybutor: Best Film
Premiera 17 kwietnia 2020

4„Siła ognia” (O que arde)

Benedicta Sánchez Vila (fot. materiały promocyjne)

Kraj i rok produkcji: Hiszpania 2019
Reżyseria: Oliver Laxe
W rolach głównych: Benedicta Sánchez, Amador Arias, Alvaro de Bazal i Elena Mar Fernández
Zdobywca Nagrody Jury w sekcji Inne Spojrzenie na MFF w Cannes. Osadzony wśród pejzaży hiszpańskiej Galicji film Laxe’a (Mimosas, 16. NH) opowiada o potrzebie równowagi. Zagrożonym ekosystemem okazuje się tu nie tylko przyroda, lecz także lokalna społeczność. A przyczyną iskrzeń są zmiany, jakie zachodzą w pustoszejących, wyglądających turystów wsiach, oraz powrót Amadora, który właśnie odsiedział wyrok za podpalenie. Górzysty krajobraz Galicji nie jest tu tylko tłem, ale głównym bohaterem. Surowy i nieprzystępny, kształtuje ludzkie charaktery i relacje na swoje podobieństwo. Rzeźbi twarze. Uczy twardości. Musisz być głodny – wita nieobecnego dwa lata Amadora jego matka Benedicta. Tylko tak potrafi okazać synowi akceptację i miłość. Pozornie bliski dokumentu styl Laxe’a zamienia rzeczywistość w poemat. Jego tematem jest tytułowa siła ognia – oczyszczenie poprzez zniszczenie. Warunek zmiany i zarazem trwania. Gwałtowny wybuch tlących się latami niepokojów i rozgrzanych pragnień. Siła ognia to zagadka, slow cinema, które obserwuje ludzi w ich naturalnych warunkach. Laxe z pokorą przyjmuje dyktowane przez naturę zasady. Jeśli sztuka w ogóle może być eko, to ten film właśnie taki jest – organiczny. (opis dystrybutora)

Dystrybutor: Stowarzyszenie Nowe Horyzonty
Premiera 17 kwietnia 2020

5„Liberté”

Kadr z filmu „Liberté”

Kraj i rok produkcji: Hiszpania, Francja 2019
Reżyseria: Albert Serra
W rolach głównych: Helmut Berger, Marc Susini, Iliana Zabeth, Laura Poulvet, Baptiste Pinteaux, Theodora Marcadé, Alexander García Düttmann i Lluís Serrat
Uhonorowana Nagrodą Specjalną Jury na festiwalu w Cannes oda do wyrafinowanej dekadencji, która – jak twierdzi Serra – ma europejskie korzenie. Bo tylko tu społeczeństwo za sprawą libertyńskich wartości odważyło się postawić estetykę przyjemności wyżej niż moralność. „Chciałem nakręcić film o nocy” – mówił reżyser – „nie taki, którego akcja rozgrywa się nocą, ale film poświęcony logice nocy, która zmienia naszą percepcję, zasady moralne, wszystko. Film opowiadający o utopii seksualnego wyzwolenia, gdy różnice między ludźmi znikają: nie ma kobiet i mężczyzn, sług i panów, pięknych i brzydkich. O doskonałej, dziwnej, mrocznej utopii, braterstwie ciał”. Nocą w leśnej głuszy jak na scenie wśród dekoracji spotykają się przedstawiciele XVIII-wiecznej francuskiej arystokracji i ich zagraniczni goście, by oddać się rozpisanej na role orgii. Pogrążeni w mroku, pośród szeptów i jęków, zmierzą się z własną i cudzą zachłannością, skonfrontują z obnażeniem, przymusem i pragnieniem. W drodze do „pełnego życia” przekroczą kolejne granice. (opis dystrybutora)

Dystrybutor: Stowarzyszenie Nowe Horyzonty
Premiera 15 maja 2020


ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Miejsce na Twój komentarz
Please enter your name here

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.