Meksykańskie filmy na niedzielę w lutym w Cinemax i HBO MAX

Festiwalowe perły filmowe rodem z Meksyku w lutowej ramówce kanału Cinemax oraz na platformie HBO MAX.

Przez najbliższe trzy niedziele w każdy wieczór na kanale Cinemax 2 będą pojawiały się premierowo meksykańskie filmy z ostatnich lat. Na początek, 5 grudnia, zobaczymy nagrodzony na festiwalu w Sundance film „Dos estaciones” w reżyserii Juana Pabla Gonzaleza. Rola Maríi wprawiła w zachwyt Meksykańską Akademię Filmową, która przyznała jej odtwórczyni Teresie Sánchez („Modlitwa o lepsze dni”) nagrodę Ariel dla najlepszej aktorki.

Następnie 12 grudnia fabularny debiut Horacia Alcacá. „Finlandia” miała światową premierę w Cannes w 2020 roku, gdy z powodu obostrzeń festiwal odbył się w sieci. Co ciekawe, ze względu na rzadko poruszaną tematykę meksykańskich muxes, wciąż jeszcze podróżuje po festiwalach filmowych na całym świecie. W listopadzie otwierał Latin Film Fest w warszawskim kinie Muranów.

Wreszcie 19 lutego film o intrygującym tytule „50, czyli dwa wieloryby spotykają się na plaży”. Triumfator festiwalu w Morelii w 2021 roku, gdzie oprócz nagrody dla najlepszego filmu przyniósł zwycięstwa debiutującym aktorom Karli Coronado i José Antoniowi Toledanowi.

Ponadto w poniedziałek 20 lutego na Cinemax premiera filmu „Oliverio i basen”, potrójnie nagrodzonego na festiwalu WorldFest Houston 2022, gdzie miał światową premierę. Wszystkie wspomniane tytuły tradycyjnie będą także dostępne na platformie HBO MAX. Niektóre z nich jeszcze przed telewizyjną premierą.

„Dos estaciones”, reż. Juan Pablo González

María García (Teresa Sánchez) jest pięćdziesięcioletnią bizneswoman, która jest właścicielką podupadającej wytwórni tequili o nazwie Dos Estaciones. Zakład jest ostatnim na wyżynach Jalisco, który nie przeszedł w ręce zagranicznych korporacji. Niegdyś jedna z najbogatszych osób w mieście, María wie, że jej obecna sytuacja finansowa jest bardzo trudna. Kiedy plaga i nieoczekiwana powódź powodują nieodwracalne szkody, kobieta jest zmuszona zrobić wszystko, co w jej mocy, aby ocalić źródło swojej dumy i zarazem podstawę funkcjonowania gospodarki w swojej społeczności.

Premiera w niedzielę 5 lutego o godz. 20.30 w Cinemax 2.

„Finlandia”, reż. Horacio Alcalá

Zgrana grupa upartych Muxów – kulturowo uznawanych za reprezentacje trzeciej płci – w Oaxaca w południowym Meksyku żyje pod wpływem wielu nacisków. Ich sytuacja dodatkowo komplikuje się za sprawą Marty, ciekawskiej hiszpańskiej turystki. W rzeczywistości kobieta jest projektantką mody, której powierzono zadanie zbadania ich awangardowych strojów do nowej linii. Gdy Marta zaczyna kwestionować swoją misję po nawiązaniu znaczącego związku z Muxami, region nawiedza trzęsienie ziemi – wstrząsając społecznością i uwalniając szereg emocji, które były głęboko ukryte pod powierzchnią.

Premiera w niedzielę 12 lutego o godz. 20.30 w Cinemax 2.

„50, czyli dwa wieloryby spotykają się na plaży”, reż. Jorge Cuchi

17-letni Félix otrzymuje zaproszenie na WhatsAppie z pytaniem „Czy chcesz zagrać w grę The Blue Whale? Tę z 50 wyzwaniami? Tę, w której musisz na końcu się zabić?v Chłopak je akceptuje i w ten sposób poznaje Elizę. Para zaczyna razem wypełniać wyzwania. Historia miłości dwojga nastolatków o skłonnościach samobójczych, którzy postanawiają razem grać, dopóki śmierć ich nie rozłączy. Inspirując się historią prawdziwej gry na telefon, która wstrząsnęła światem, reżyser Jorge Cuchi tworzy bardzo intymny, poetycki, a czasem szokujący obraz, który zapewnia widzom głębszy wgląd w psychikę nastolatków i temat depresji z ich perspektywy.

Premiera w niedzielę 19 lutego o godz. 20.30 w Cinemax 2.

„Oliverio i basen”, reż. Arcadi Palerm-Artis

13-letni jedynak wraca do domu z krematorium i siada na szezlongu przy basenu, trzymając w ręku urnę z prochami ojca. Z tego miejsca chłopak nauczy się wybaczać, odzyska szczęście, a nawet się zakocha.

Premiera w poniedziałek 20 lutego o godz. 20.00 w Cinemax.
Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.