„Uległość” od 12 listopada w HBO GO i Cinemax 2

Portugalski dramat psychologiczny Leonarda Antonia pt. „Uległość” od 12 listopada na kanale Cinemax 2 oraz w HBO GO.

Osiem lat po premierze „O frágil som do meu motor” portugalski reżyser i scenarzysta Leonardo António stworzył „Uległość” (Submissão), dramat psychologiczny poruszający temat przemocy domowej. Jego bohaterką jest Lúcia (w tej roli Iolanda Laranjeiro), żona syna szanowanego w swoim środowisku prawnika, która pada ofiarą gwałtu ze strony męża. Pragnie by ten poniósł zasłużoną karę, dlatego wnosi przeciw niemu pozew do sądu. Wraz z asystentką prokuratora (Maria João Correia) wypowiada wojnę portugalskiemu systemowi prawnemu. Sprawa ma miejsce na zamkniętym posiedzeniu, podczas którego Lúcia próbuje znaleźć sprawiedliwość w męskim świecie.

Film miał światową premierę na Festiwalu Filmowym Czarne Noce w Tallinie w 2020 roku. Jury festiwalu przyznało Leonardowi Antoniemu nagrodę za najlepszy scenariusz. Twórca wyznał, że na etapie konstruowania historii i postaci, próbował zgłębić źródła przemocy w rodzinie. „Gwałt w małżeństwie wciąż stanowi problem w patriarchalnym modelu społeczeństwa, jaki mamy w Portugalii, a jego ofiarami są zarówno kobiety, jak i mężczyźni. Wierzę, że film skłoni widzów do refleksji” – wyznał twórca.

Premierowa emisja w Cinemax 2 w sobotę 12 listopada o godz. 20.30. Tego samego dnia film pojawili się w katalogu HBO GO.Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.