Carla Simón zasiądzie w jury Berlinale

Zdobywczyni Złotego Niedźwiedzia za „Alcarràs” Carla Simón jest jedną z siedmiu jurorów głównej sekcji konkursowej festiwalu filmowego w Berlinie.

Carla Simón otrzymała zaproszenie do udziału w kolejnej edycji Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Berlinie w nieco innej roli. Katalońska reżyserka zasiądzie w jury głównej sekcji konkursowej Competition i wspólnie z szóstką jurorów zdecyduje o przyznaniu najważniejszych nagród festiwalu, w tym Złotego Niedźwiedzia, którego sama odebrała przed rokiem za film „Alcarràs”. Przewodniczącą tegorocznego jury jest amerykańska aktorka, scenarzystka i reżyserka Kristen Stewart.

Festiwal w Berlinie niemal od początku odgrywał istotną rolę na ścieżce kariery Carli Simón. Właśnie tam w 2017 roku zaprezentowała swój debiut „Lato 1993” (Estiu 1993) i zdobyła pierwsze dwie ważne nagrody – dla najlepszego debiutu oraz Wielką Nagrodę Jury sekcji Generation Kplus. Przez kolejny rok jej film zjeździł dziesiątki festiwali, zdobywając ponad 30 nagród, w tym trzy Goye. Był także hiszpańskim kandydatem do Oscara. Simón nie spoczęła na laurach i niemal od razu kontynuowała prace nad kolejnymi projektami. Kręciła krótkie metraże – „Gdyby tylko inaczej” (Después también) i „Correspondencia”) – oraz zbierała fundusze na drugi film pełnometrażowy.

W 2019 roku wróciła na Berlinale z filmem „Alcarràs”, jeszcze w fazie przedprodukcyjnej, i zdobyła nagrodę Eurimages Co-production Development opiewającą na kwotę 20 tys. euro, pokonując 22 inne projekty. W ubiegłym roku zaprezentowała gotowe dzieło przed przed publicznością i międzynarodowym jury, które nagrodziło jej Złotym Niedźwiedziem. Był to wielki sukces hiszpańskiego kina. Simón przełamała złą passę Hiszpanów, którzy ostatni raz zwyciężyli festiwal w 1983 roku, i przeszła do historii jako pierwsza hiszpańska reżyserka, której się to udało.

73. edycja festiwalu Berlinale odbędzie się w dniach 16-26 lutego.Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.