„Resistiré” hiszpańskim hymnem antywirusowym

Hiszpańscy muzycy i wokaliści jednoczą siły w szczytnym celu. Wspólne wykonuj utworu „Resistiré” zespołu Dúo Dinámico uznany za hymn antywirusowy.

Kiedy hiszpańskie władze zdecydowały o wprowadzeniu stanu epidemiologicznego spowodowanego koronawirusem, codzienna rutyna większości Hiszpanów uległa zmianie. Tętniące życiem ulice miasta zaczęły pustoszeć (choć działo się to dość powoli), a życie społeczne rozkwitało na balkonach. Sąsiedzi, kojarzeni dotąd z twarzy i krótkiego „¡Hola!” wypowiedzianego w biegu w trakcie zbiegania ze schodów, stali się nonowymi towarzyszami do rozmów. Wieczorami ci sami sąsiedzi zmawiali się, aby wyjść na balkon i gromkimi oklaskami nagrodzić służby medyczne za ich oddanie i wyczerpującą pracę. Niektórzy szli także o krok dalej i robili to poprzez piosenkę „Resistiré”, która szybko stała się hymnem antywirusowym.

Wielki przebój skomponowali w 1988 roku Manuel de la Calva z zespołu Dúo Dinámico wspólnie z dziennikarzem sportowym Carlosem Toro. Inspiracją dla obu panów były słowa pisarza Camila José Celi „El que resiste vence” (tłum. Wygrywa ten, kto wytrzyma). Rok później Pedro Almodóvar podchwycił popularny już wtedy utwór i umieścił na finałowej scenie filmu „Zwiąż mnie” z Antoniem Banderasem. Przez wiele lat był wykorzystywany przy różnych okolicznościach jako pieśń przetrwania i nie tracił na popularności. Nic dziwnego, że jego krzepiące słowa oraz żywy rytm powróciły w tych szczególnych okolicznościach.

W odpowiedzi na reakcję Hiszpanów kilka dni temu zespół Dúo Dinámico uwolnił prawa do utworu. Może być dowolnie wykorzystywany w kampaniach urzędowych na czas trwania stanu pogotowania z powodu koronarwirusa. Producent Pablo Cebrián wykorzystał okazję i wspólnie z radiem Cadena 100. Zebrali 20 muzyków oraz 30 wykonawców, aby wspólnie nagrać cover „Resistiré”. W akcji wzięli udział, m.in. David Bisbal, Pastora Soler, Álvaro Soler, Vanesa Martín, Melendi, India Martínez, José Mercé, Rosana, Wpływy z reklam wyświetlanych podczas wideoklipu na Youtube zostaną przekazane na rzecz Caritasu. Dlatego zachęcamy do jego częstego oglądania!Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.