9. Festiwal Dwa Brzegi: Festiwalowe premiery filmów “Powrót do Itaki” i “El club”

W tegorocznym programie Festiwalu Filmu i Sztuki Dwa Brzegi na widzów czekały dwie premiery produkcji iberoamerykańskich – “Powrót do Itaki”

W tegorocznym programie Festiwalu Filmu i Sztuki Dwa Brzegi na widzów czekały dwie premiery produkcji iberoamerykańskich – “Powrót do Itaki” (reż. Laurent Cantet) oraz “El club” (reż. Pablo Larraín).

Film francuskiego reżysera Laurenta Canteta jest widokówką współczesnej Kuby uchwyconą na trasie hawańskiego domu. Panorama miasta i przygaszające niebo stają się tłem spotkania piątki przyjaciół, których łączy wspólna przeszłość, piękne, choć niespełnione marzenia, przemilczane prawdy, które raz ujawnione rozdrapują stare, niezagojone rany. Motywem schadzki jest powrót Amadeo (w tej roli bezbłędny Jorge Perrugoría), cierpiącego na niemoc twórczą pisarza, powracającego do domu po szesnastu latach na wygnaniu. “Powrót do Itaki” to adaptacja powieści Leonarda Padury pt. “La novela de mi vida”, z którym Cantet współpracował już przy okazji filmu “7 dni na Hawanie”. Podobnie jak w nagrodzonej Złotą Palmą na festiwalu w Cannes “Klasie”, reżyser umieszcza swoich bohaterów w zamkniętej przestrzeni, co wprowadza widza w teatralną niemal atmosferę, w której dramaty osobiste rzucają światło na problemy całej społeczności kubańskiej. Obraz otrzymał najważniejszą nagrodę “Venice Days” na Międzynarodowym Festiwalu w Wenecji oraz był wyświetlany na festiwalach w San Sebastian i Toronto.

Pod tytułem “El club” kryje się nowe dzieło Chilijczyka Pabla Larraína, reżysera filmu “Nie”, nominowanego do Oscara w kategorii “najlepszy film nieanglojęzyczny”. To wstrząsający thriller psychologiczny, który rzuca światło na grzechy Kościoła katolickiego. Bohaterami jest czworo mężczyzn, dzielących usytuowany na obrzeżach nadmorskiego miasteczka dom. Łączą ich dwie rzeczy: każdy z nich przysięgał oddać swoje życie Bogu oraz każdy z nich dopuścił się ciężkiego grzechu. Powolne i spowite rutyną życie zostaje przerwane wraz z pojawieniem się jeszcze jednego księdza, którego obecność przywołuje wśród mieszkańców miasteczka pamięć o nieczystej przeszłości. Obraz został nagrodzony Srebrnym Niedźwiedziem Grand Prix Jury na ostatnim festiwalu w Berlinie i wejdzie do polskich kin 16 października (jego dystrybutorem jest Aurora Films).Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.