„Jeśli nie odejdziesz, podaruję ci moje życie” – wypraszała błagalnym tonem Chavela Vargas w jednej z gorzkich pieśni rancheras, przywołanej przez Almodóvara w finałowej scenie „Juliety”. Wielka idolka hiszpańskiego reżysera, przyjaciółka Fridy Kahlo, Pabla Nerudy czy Gabriela García Márqueza, powraca do życia za sprawą filmu „Chavela”, w reżyserii Catherine Gund i Dareshy Kyi, który niebawem będzie można zobaczyć na Festiwalu Filmu i Sztuki Dwa Brzegi.

Urodziła się na Kostaryce, ale zawsze uważała się za Meksykankę. Kiedy w jedynym z wywiadów ośmielono się przypomnieć jej, skąd pochodzi, odrzekła: „My Meksykanie rodzimy się tam, gnie nam się żywnie podoba”. Uważana za ikonę muzyki meksykańskiej. Wychodziła na scenę ubrana w spodnie, z narzuconym przez głowę czerwonym panczo i przez długie lata śpiewała chwytające za serca rancheras o niezaspokojonych pożądaniach i niespełnionych miłościach. „Zgryzoty przestają mieć gorzki smak, jeśli śpiewa je Chavela Vargas i pisze o nich niejaki José Alfredo” – powiedział o niej rodak i także muzyk Joaquín Sabina. Kiedy odeszła, 5 sierpnia 2012 roku, w wieku 93 lat, na jej oficjalnym Twitterze pojawił się wpis informujący, iż „od dziś zgryzoty znów mają gorzki smak”.

Jak zapowiadają organizatorzy festiwal Dwa Brzegi, dokument „Chavela” zabierze widzów w sugestywną, prowokującą do myślenia podróż przez życie tytułowej bohaterki. Wszystko dzięki nigdy wcześniej niepublikowanym materiałom, wywiadom i fragmentom koncertów, także tych w Paryskiej Olimpii i Carnegie Hall. Film jest portretem kobiety o silnej, charyzmatycznej osobowości, która odważyła się żyć i śpiewać tak, jak naprawdę tego chciała.

Film komponuje sekcję „Muzyka – moja miłość” wraz z ostatnim dziełem Carlosa Saury poświęconym aragońskiej muzyce pt. „La jota” oraz dokumentem o Johnie Coltranie.

[tabs tab1=”Chavela – Zwiastun”]
[tab id=1]

[/tab]
[/tabs]


ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Miejsce na Twój komentarz
Please enter your name here

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.