Kołobrzeg Suspense Film Festival: “Wygnanie” z Moniką Kowalską w Konkursie Filmów Europejskich

Debiutanckie dzieło Hiszpana Artura Ruiza Serrano z udziałem Moniki Kowalskiej pt. “Wygnanie” w Konkursie Filmów Europejskich festiwalu Kołobrzeg Suspense.

Przez pięć dni w Kołobrzegu odbywać się będzie jeden z niewielu w Europie festiwali kina gatunkowego – Suspense Film Festiwal. W programie jego piątej edycji znalazło się pięć iberoamerykańskich produkcji, w tym jedna premiera. Jest nią reżyserki debiut hiszpańskiego reżysera Artura Ruiza Serrano pt. “Wygnanie” z udziałem polskiej aktorki Moniki Kowalskiej, gościa festiwalu.

W filmie “Wygnanie” (oryg. El destierro) Arturo Ruiz Serrano cofa się do burzliwych czasów wojny domowej w Hiszpanii i stawia czoła absurdalnym uprzedzeniom niezmiernie często powielających się w produkcjach o tej tematyce. W niewielkiej przestrzeni Ruiz zamyka dwójkę żołnierzy, Tea i Silveria, oraz dziewczynę z Polski, imieniem Zośka, ich więźnia, których perypetie stają się powodem do filmowej rozprawki o granicy dzielącej braterstwo od wzajemnej nienawiści. W rolach głównych Chani Martín, Eric Francés oraz (rezydująca na stałe w Hiszpanii polska aktorka) Monika Kowalska. Obraz otrzymał nagrodę jury na festiwalu Austin w Stanach Zjednoczonych oraz nagrodę dla reżysera na festiwalu Cinespaña w Tuluzie. Był także prezentowany m.in. na festiwalu filmów iberoamerykańskich w Huelvie oraz na międzynarodowym festiwalu filmowym w Busan. Jedyna projekcja przewidziana jest na niedzielę 10 lipca o godz. 15:30.

W pozakonkursowych sekcjach festiwalu zostaną przypomniane cztery znakomite filmy z Hiszpanii, Chile i Argentyny. W ramach Nocy Horrorów przywołany zostanie film “Sierociniec” (oryg. El orfanato) w reżyserii Juana Antonia Bayony ze znakomitą Belén Rueda w roli głównej. Sekcję Europejskiego Kina Sensacyjnego dopełniają filmy “Stare grzechy mają długie cienie” (oryg. La isla mínima) Alberta Rodrígueza oraz (co prawda zrobiony w Chile, aczkolwiek doceniony w Europie, m.in. Srebrnym Niedźwiedziem na Berlinale) “El club” Pabla Larraína. W niedzielne południe organizatorzy proponują także kinetoterapię z nominowanym do Oscara filmem “Dzikie historie” (oryg. Relatos salvajes) Damiána Szifrona.

[tabs tab1=”Wygnanie – Zwiastun”]
[tab id=1][vimeo id=”154054633″ width=”620″ height=”366″][/tab]
[/tabs]Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.