Pablo Larraín międzynarodowym reżyserem roku magazynu “Variety”

Chilijczyk Pablo Larraín, twórca filmów “Nie”, “El club” czy “Neruda”, został wybrany przez magazyn “Variety” międzynarodowym reżyserem roku.

Amerykański magazyn filmowy “Variety” przyznał Pablowi Larraínowi nagrodę dla międzynarodowego reżysera roku. Chilijczyk otrzyma ją 16 października podczas Festiwalu Filmowego w Mill Valley, gdzie zaprezentowane zostanie jego pierwszy anglojęzyczny film “Jackie” z Natalie Portman w roli głównej.

Pablo Larraín debiutował w 2005 roku filmem “Fuga” z Benajmínem Vicuñą w roli głównej. Jego drugie dzieło pt. “Tony Manero” zaprowadziło go w 2008 roku do Cannes i reprezentowało Chile na ścieżce po nominację do Oscara. Dwa lata później na festiwalu w Wenecji odbyła się premiera trzeciego pełnometrażowego filmu Chilijczyka pt. “Post Mortem”. W roku 2012 Larraín powrócił do Cannes z filmem “Nie”, z Gaelem Garcíą Bernalem w roli głównej, wybranym najlepszym w sekcji “La Quinzaine des Réalisateurs” i nominowanym później do Oscara dla najlepszego filmu nieanglojęzycznego. Rok później Larraín znalazł się w gronie jurorów jubileuszowego 70. festiwalu w Wenecji. W lutym 2015 światło dzienne ujrzał “El club”, piąty pełnometrażowy obraz Chilijczyka”, prezentowany po raz pierwszy na Berlinale (w sekcji oficjalnej), za którą przyznano mu Srebrnego Niedźwiedzia – Grand Prix Jury -, następnie nominację do Złotego Globu oraz szereg innych nagród. W tym roku Larraín prezentuje światu dwa filmy, “Nerudę” (zwiastun poniżej) i “Jackie”. Oba raz jeszcze powiodły go na europejskie festiwale. Pierwszy z nich, zaprezentowany w maju w Cannes, firmowany nazwiskami Gaela Garcíi Bernala oraz Luisa Gnecco, jest czwartym dziełem Larraína wybranym chilijskim kandydatem do Oscara. Drugi jest pierwszym anglojęzycznym filmem w jego filmografii. Larraín jest również producentem. U progu swojej kariery założył firmę produkcyjną Fabula, która wydała szereg filmów, w tym “Glorię” w reżyserii Sebastiana Leilo, oraz współtworzyła z HBO serial “Uciekinierzy”, nominowany do nagród Emmy.

Fot. Hollywood Reporter

[tabs tab1=”Zwiastun”]
[tab id=1]

[/tab]
[/tabs]Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.