Hiszpańska “Niedziela z…” festiwalu Literacki Sopot w TVP Kultura

20 sierpnia w TVP Kultura specjalne wydanie “Niedziela z…” poświęcone literaturze hiszpańskojęzycznej połączone z emisją filmów “Mury” i “Gloria”.

Od czwartku do niedzieli (17-20 sierpnia) trwa szósta edycja festiwalu “Literacki Sopot”, której tematem przewodnim jest literatura hiszpańskojęzyczna. Z tej okazji TVP Kultura przygotowała specjalny niedzielny blok programowy z dwiema propozycjami filmowymi.

O godz. 17:45 film dokumentalny “Mury” w reżyserii Pabla Iraburu. Obraz świata poszatkowanego przez zasieki, płoty i ściany. Istnieje 50 nowych murów, o łącznej długości 30 tys. kilometrów, stanowiących granicę pomiędzy bogactwem a biedą. Film portretuje trzy z nich, dowodząc, że państwa rzadko traktują je dziś jako prawdziwą i skuteczną ochronę przed inwazją. Mury nabrały nowego oblicza, stały się symbolem zamknięcia na innych i gospodarczego protekcjonizmu.

O godz. 19:15 poprowadzona przez Jakuba Moroza dyskusja z udziałem hiszpańskiego pisarza Javiera Cercasa, argentyńskiej pisarki Claudii Piñeiro, krytyka filmowego Javiera H. Estrady oraz tłumacza j. hiszpańskiego Tomasza Pindela.

O godz. 20:00 nagrodzony na Berlinale film Sebastiana Lelio pt. “Gloria” z Pauliną García w roli głównej. Historia atrakcyjna rozwódka w średnim wieku, starającej się korzystać z życia i bawić na przekór upływającym latom i zdiagnozowanej jaskrze. Z dorosłymi dziećmi widuje się rzadko, mieszka sama i regularnie odwiedza dancingi. Jednej nocy poznaje Rodolfa (Sergio Hernández). Czarujący dżentelmen sprawia, że dotąd ostrożna kobieta nabiera ochoty na płomienny romans.

Materiały TVP KulturaTwój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.