Od czwartku do niedzieli (17-20 sierpnia) trwa szósta edycja festiwalu „Literacki Sopot”, której tematem przewodnim jest literatura hiszpańskojęzyczna. Z tej okazji TVP Kultura przygotowała specjalny niedzielny blok programowy z dwiema propozycjami filmowymi.

O godz. 17:45 film dokumentalny „Mury” w reżyserii Pabla Iraburu. Obraz świata poszatkowanego przez zasieki, płoty i ściany. Istnieje 50 nowych murów, o łącznej długości 30 tys. kilometrów, stanowiących granicę pomiędzy bogactwem a biedą. Film portretuje trzy z nich, dowodząc, że państwa rzadko traktują je dziś jako prawdziwą i skuteczną ochronę przed inwazją. Mury nabrały nowego oblicza, stały się symbolem zamknięcia na innych i gospodarczego protekcjonizmu.

O godz. 19:15 poprowadzona przez Jakuba Moroza dyskusja z udziałem hiszpańskiego pisarza Javiera Cercasa, argentyńskiej pisarki Claudii Piñeiro, krytyka filmowego Javiera H. Estrady oraz tłumacza j. hiszpańskiego Tomasza Pindela.

O godz. 20:00 nagrodzony na Berlinale film Sebastiana Lelio pt. „Gloria” z Pauliną García w roli głównej. Historia atrakcyjna rozwódka w średnim wieku, starającej się korzystać z życia i bawić na przekór upływającym latom i zdiagnozowanej jaskrze. Z dorosłymi dziećmi widuje się rzadko, mieszka sama i regularnie odwiedza dancingi. Jednej nocy poznaje Rodolfa (Sergio Hernández). Czarujący dżentelmen sprawia, że dotąd ostrożna kobieta nabiera ochoty na płomienny romans.

Materiały TVP Kultura


ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Miejsce na Twój komentarz
Please enter your name here

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.