„Trzy metry nad niebem” po raz trzeci

W kwietniu Netflix zaprezentuje włoski serial oparty na bestsellerowej powieści Mocci „Trzy metry nad niebem”.

Gdy w 1992 roku włoski pisarz Federico Moccia szukał wydawnictwa skorego wydrukować jego debiutancką powieść, najczęściej był odsyłany z kwitkiem. W końcu udało mu się nakłonić małe wydawnictwo Il Ventaglio, jednak musiał zainwestować własne oszczędności. Książka ukazała się niewielkim nakładem i szybko znikła z półek. Musiała minąć dekada, by odkryto ją na nowo. Stała się popularna wśród uczniów szkoły średniej z Rzymu, którzy z braku dostępu do niej w księgarniach, pożyczali ją sobie lub kserowali. W 2014 roku wydawnictwo Feltrinelli wydało jej przeredagowaną i skróconą wersję. W tym samym roku na ekrany włoskich kin weszła jej ekranizacja. Adaptacją powieści zajął się sam Moccia.

Wkrótce powieść zaczęła zdobywać europejskich czytelników. Historią dwojga nastolatków z dwóch różnych światów szczególnie przykuła uwagę Hiszpanów. W 2010 roku Mario Casas (kojarzony głównie z serialu „Ludzie Paco”) oraz María Valverde (z pokaźnym dorobkiem filmów na koncie) wskoczyli na plan remake’u reżyserowanego przez Fernanda Gonzála Molinę. Grudniowa premiera przyciągnęła do kin tłumy. Popularność wzmagały pojawiające się na ulicach, blokach i mostach napisy 3MSC (skrót hiszpańskiego tytułu „Tres metros sobre el cielo”). Wydana nakładem wydawnictwa Planeta powieść sprzedała się w ponad milionowym nakładzie. Kontynuacja powieści „Tylko ciebie chcę”, również przeniesiona na wielki ekran, odniosła podobny sukces. Trzy lata temu Moccia wydał trzecią i ostatnią część. Ponieważ ani włoscy, ani hiszpańscy twórcy pierwszych dwóch nie podjęli się jej nakręcenia, do gry wkroczył Netflix. Postanowił zainicjować nową falę, nabył prawa do ekranizacji pierwszej części i zlecił jego realizację włoskiemu oddziałowi. Tym razem w formie serialu.

„Summertime”, mimo angielskiego tytułu, jest włoską produkcją. Ma być współczesną wersją znanej powieści i rozgrywać się latem nad ciepłym Adriatykiem. Główni bohaterowie otrzymali nowe imiona – Summer i Ale. Grają ich debiutująca Coco Rebecca Edogamhe oraz znany z filmu „Wpadka” Ludovico Tersigni. Netflix zapowiedział światową premierę na środę 29 kwietnia. W Polsce ukaże się pod zmienionym tytułem – „Trzy metry nad niebem”.Comments

  1. Super ksiazka, super 2 czesci filmu,super aktorzy….taka szkoda ze niebedzie 3 czesci filmu z tymi samymi aktorami.:(:(:(:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.