Pierwszy kwartał 2019 roku okaże się hojny dla sympatyków iberoamerykańskich produkcji. Na ekrany kin wejdzie pięć filmów z pięciu różnych krajów i zupełnie od siebie różnych. Wszystkie przebyły podróże po międzynarodowych festiwalach, gdzie były głośno oklaskiwane i nagradzane. Poniżej prezentujemy kilka zdań o każdym z nich oraz załączamy oficjalne polskie zwiastuny.

„Sergio i Siergiej” (Sergio y Sergei), reż. Ernesto Daranas
Kubański kandydat do Oscara. Wyróżniony Srebrną Biznagą na festiwalu w Maladze oraz nagrodą dla najlepszego filmu na Festiwalu Filmów Iberoamerykańskich w Huelvie. Film familijny oparty na prawdziwej historii kosmonauty uwięzionego w kosmosie. Serguéi Krikalev, ostatni kosmonauta radziecki, przebywa na zepsutej stacji orbitalnej Mir. Stamtąd nawiązuje kontakt z kubańskim wykładowcą akademickim i miłośnikiem krótkofalarstwa. Podczas gdy ZSRR rozpada się, a Kuba pogrąża się w kryzysie gospodarczym, między mężczyznami nawiązuje się przyjaźń.
W rolach głównych: Tomás Cao, Héctor Noa, Ron Perlman i Mario Guerra
Premiera 4 stycznia. Dystrybucja Mayfly.

„Sny wędrownych ptaków” (Pájaros de verano), reż. Cristina Gallego, Ciro Guerra
Kolumbijski kandydat do Oscara – wciąż z szansą na otrzymanie nominacji. Film otwarcia sekcji Quinzaine des Réalisateurs canneńskiego festiwalu. Przypowieść o plemieniu Indian Wayúu zamieszkujących obszar północnej Kolumbii. Podzielona na pieśni, niczym grecka tragedia, prawdziwa historia rodziny z bogatymi tradycjami uwikłanej w narkotykową bonanzę.
W rolach głównych: Carmina Martínez, José Acosta i Natalia Reyes
Premiera 18 stycznia. Dystrybucja Against Gravity.

„Anioł” (El ángel), reż. Luis Ortega
Nominowany do nagrody Goya w kategorii Najlepszy film iberoamerykański. Wyświetlany w Cannes w prestiżowej sekcji Un Certain Regard. Przez 16 tygodni utrzymał się w argentyńskich kinach i zarobił 5 milionów dolarów (wg Ultracine). Przywołuje historię najmłodszego przestępcy w Argentynie, skazanego w latach 70. na dożywotnie pozbawienie wolności. Carlos Robledo Puch, zwany „czarnym aniołem” lub „aniołem śmierci”, nie miał jeszcze 20 lat, gdy dopuścił się licznych zabójstw, kradzieży, porwań i gwałtów. Do dziś przebywa w zakładzie karnym o zaostrzonym rygorze w Sierra Chica.
W rolach głównych: Lorenzo Ferro, Chino Darín, Daniel Fanego, Mercedes Morán i Cecilia Roth
Premiera 1 lutego. Dystrybucja Best Film.

„Dwie Ireny” (As duas Irenes), reż. Fabio Meira
Debiutancki film brazylijskiego reżysera prezentowany przed rokiem na Berlinale. Nagradzany na festiwalach, m.in. w Gramado, Guadalajarze czy Mediolanie. Tytułowe bohaterki są przyrodnimi siostrami. Mają po trzynaście lat, tego samego ojca, noszą to samo imię i żadna z nich nie miała pojęcia o istnieniu tej drugiej. Za podwójnym życiem ojca rozpoczynają własną grę kłamstw i tajemnic.
W rolach głównych: Priscila Bittencourt i Isabela Torres
Premiera 1 lutego. Dystrybucja Vivarto.

„Wszyscy wiedzą” (Todos lo saben), reż. Asghar Farhadi
Film otwarcia Sekcji oficjalnej festiwalu w Cannes. Hiszpańska przygoda irańskiego reżysera nagrodzonego dwoma Oscarami. W niewielkim miasteczku w La Manczy, gdzie każdy każdego zna, trudno o utrzymanie czegoś w tajemnicy. Jednakże, kiedy w trakcie hucznego wesela dochodzi do porwania nastoletniej Irene, nikt nie potrafi wskazać winnego. W trakcie poszukiwań wychodzą na jaw skrzętnie ukrywane sekrety, przemilczane urazy i dawne uczucia.
W rolach głównych: Penélope Cruz, Javier Bardem, Ricardo Darín i Bárbara Lennie
Premiera 15 lutego. Dystrybucja Gutek Film.


ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Miejsce na Twój komentarz
Please enter your name here

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.