Premiery kinowe pierwszego kwartału 2019 roku

Głośne filmy z Argentyny, Brazylii, Hiszpanii, Kolumbii oraz Kuby trafią do polskich kin w pierwszych miesiącach 2019 roku.

Pierwszy kwartał 2019 roku okaże się hojny dla sympatyków iberoamerykańskich produkcji. Na ekrany kin wejdzie pięć filmów z pięciu różnych krajów i zupełnie od siebie różnych. Wszystkie przebyły podróże po międzynarodowych festiwalach, gdzie były głośno oklaskiwane i nagradzane. Poniżej prezentujemy kilka zdań o każdym z nich oraz załączamy oficjalne polskie zwiastuny.

„Sergio i Siergiej” (Sergio y Sergei), reż. Ernesto Daranas
Kubański kandydat do Oscara. Wyróżniony Srebrną Biznagą na festiwalu w Maladze oraz nagrodą dla najlepszego filmu na Festiwalu Filmów Iberoamerykańskich w Huelvie. Film familijny oparty na prawdziwej historii kosmonauty uwięzionego w kosmosie. Serguéi Krikalev, ostatni kosmonauta radziecki, przebywa na zepsutej stacji orbitalnej Mir. Stamtąd nawiązuje kontakt z kubańskim wykładowcą akademickim i miłośnikiem krótkofalarstwa. Podczas gdy ZSRR rozpada się, a Kuba pogrąża się w kryzysie gospodarczym, między mężczyznami nawiązuje się przyjaźń.
W rolach głównych: Tomás Cao, Héctor Noa, Ron Perlman i Mario Guerra
Premiera 4 stycznia. Dystrybucja Mayfly.

„Sny wędrownych ptaków” (Pájaros de verano), reż. Cristina Gallego, Ciro Guerra
Kolumbijski kandydat do Oscara – wciąż z szansą na otrzymanie nominacji. Film otwarcia sekcji Quinzaine des Réalisateurs canneńskiego festiwalu. Przypowieść o plemieniu Indian Wayúu zamieszkujących obszar północnej Kolumbii. Podzielona na pieśni, niczym grecka tragedia, prawdziwa historia rodziny z bogatymi tradycjami uwikłanej w narkotykową bonanzę.
W rolach głównych: Carmina Martínez, José Acosta i Natalia Reyes
Premiera 18 stycznia. Dystrybucja Against Gravity.

„Anioł” (El ángel), reż. Luis Ortega
Nominowany do nagrody Goya w kategorii Najlepszy film iberoamerykański. Wyświetlany w Cannes w prestiżowej sekcji Un Certain Regard. Przez 16 tygodni utrzymał się w argentyńskich kinach i zarobił 5 milionów dolarów (wg Ultracine). Przywołuje historię najmłodszego przestępcy w Argentynie, skazanego w latach 70. na dożywotnie pozbawienie wolności. Carlos Robledo Puch, zwany „czarnym aniołem” lub „aniołem śmierci”, nie miał jeszcze 20 lat, gdy dopuścił się licznych zabójstw, kradzieży, porwań i gwałtów. Do dziś przebywa w zakładzie karnym o zaostrzonym rygorze w Sierra Chica.
W rolach głównych: Lorenzo Ferro, Chino Darín, Daniel Fanego, Mercedes Morán i Cecilia Roth
Premiera 1 lutego. Dystrybucja Best Film.

„Dwie Ireny” (As duas Irenes), reż. Fabio Meira
Debiutancki film brazylijskiego reżysera prezentowany przed rokiem na Berlinale. Nagradzany na festiwalach, m.in. w Gramado, Guadalajarze czy Mediolanie. Tytułowe bohaterki są przyrodnimi siostrami. Mają po trzynaście lat, tego samego ojca, noszą to samo imię i żadna z nich nie miała pojęcia o istnieniu tej drugiej. Za podwójnym życiem ojca rozpoczynają własną grę kłamstw i tajemnic.
W rolach głównych: Priscila Bittencourt i Isabela Torres
Premiera 1 lutego. Dystrybucja Vivarto.

„Wszyscy wiedzą” (Todos lo saben), reż. Asghar Farhadi
Film otwarcia Sekcji oficjalnej festiwalu w Cannes. Hiszpańska przygoda irańskiego reżysera nagrodzonego dwoma Oscarami. W niewielkim miasteczku w La Manczy, gdzie każdy każdego zna, trudno o utrzymanie czegoś w tajemnicy. Jednakże, kiedy w trakcie hucznego wesela dochodzi do porwania nastoletniej Irene, nikt nie potrafi wskazać winnego. W trakcie poszukiwań wychodzą na jaw skrzętnie ukrywane sekrety, przemilczane urazy i dawne uczucia.
W rolach głównych: Penélope Cruz, Javier Bardem, Ricardo Darín i Bárbara Lennie
Premiera 15 lutego. Dystrybucja Gutek Film.Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.