Oscary 2019: Hiszpańskie preselekcje

„Campeones” Javiera Fessera, „Olbrzym” Aitora Arregiego i Jona Garaña oraz „Wszyscy wiedzą” Asghara Farhadiego na ścieżce po Oscara.

Hiszpańska Akademia Filmowa ogłosiła wyniki pierwszych oscarowych preselekcji. Spośród rodzimych produkcji minionego roku wybrano trzy. W kolejnym etapie zostanie wskazana jedna, która będzie reprezentowała Hiszpanię w wyścigu po Oscara w kategorii Najlepszy film nieanglojęzyczny.

Perypetie trenera koszykówki zmuszonego do pracy z grupą niepełnosprawnych sportowców przedstawione w filmie „Campeones” okazały się wielkim hitem hiszpańskiego box office’a. Dzieło Javiera Fessera przyciągnęło przed ekrany ponad 3 miliony widzów, co przełożyło się na przeszło 17-milionowe zyski. W głównej roli Javier Gutiérrez („Stare grzechy mają długie cienie”).

Wyróżniony przez jury festiwalu w San Sebastian i nagrodzony 10 Goyami „Olbrzym” w reżyserii Jona Garaña i Aitora Arregiego zapisał się na kartach historii jako najpopularniejszym baskijski film. Przebił sukces „Kwiatów”, hiszpańskiego kandydata do Oscara sprzed trzech lat.

Krótką listę zamyka film „Wszyscy wiedzą” irańskiego reżysera Asghara Farhadiego. Otwierał tegoroczny festiwal filmowy w Cannes. Zrealizowany w Hiszpanii, nakręcony w całości w języku hiszpańskim. W rolach głównych Penélope Cruz, Javier Bardem i Ricardo Darín.
Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.