Madryt, kino i Almodóvar

Wewnątrz murów słynnego madryckiego kina Doré powstały sceny do najnowszego filmu Almodóvara „Ból i blask” z udziałem Antonia Banderasa i Asiera Etxeandii.

Filmoteka to słowo nieobce tym, którzy przebywając w Hiszpanii, rozglądali się za kinem z wartościowym repertuarem. Filmoteca Española jest organizacją państwową stojącą na straży hiszpańskiej spuścizny filmowej powołaną do życia w 1953 roku. Jej zadaniem jest zarówno dbanie o rodzimą kinematografię, jak i jej promocję. W wielu regionach Hiszpanii funkcjonują lokalne filmoteki. Dzięki temu małe wielkie filmy czy cykle filmowe – takie jak przegląd kina polskiego – mogą wędrować po półwyspie Iberyjskim i dotrzeć do szerszej publiczności. Filmoteki słyną także z niskich cen. Przepustkę na większość pokazów otrzymamy za symboliczną kwotę. Na inne wejdziemy zupełnie za darmo. Wystarczy odebrać wcześniej zaproszenie. Po najbardziej oblegane filmy ludzie ustawiają się w kolejce jeszcze przed otwarciem okienka kasowego.

Wzmianka na temat Filmoteki pojawia się również w nowym filmie Almodóvara „Ból i blask”. Ona odrestaurowała fikcyjne dzieło głównego bohatera Salvadora Mallo, granego przez Antonia Banderasa. Do scen projekcji filmu wykorzystano wnętrze Cine Doré, drugiego najstarszego kina w Madrycie. Jego otwarcie datuje się na 1923 rok, choć sama sala Doré działała już od jedenastu lat. Przez długi czas przyciągał mieszkańców dzielnicy Lavapiés nowoczesnym wnętrzem, dużą sceną, na której mieścił się ekran i przestrzeń dla orkiestry, oraz balkonami, które łącznie z parterem mogły pomieścić ponad tysiąc widzów. Po zakończeniu wojny domowej kino zaczęło podupadać. Przyczyną była rosnąca konkurencja oraz pogarszająca się opinia. Wtedy też kino zyskało przydomek „pałacu pestek słonecznika” (hiszp. palacio de las pipas), gdyż zaczęto wpuszczać na salę widzów z jedzeniem i napojami.

Przez ponad dwie dekady jego podwoje były zamknięte. Miasto postanowiło uratować kino i uczynić salę Doré główną salą projekcyjną Hiszpańskiej Filmoteki. Przywrócono jej dawny splendor, dobudowano drugą salę oraz bibliotekę. Dziś trudno przejść ulicą Santa Isabel, nie zwróciwszy uwagę na fasadę kina, a czerwono-niebieskie wnętrze sali Doré sprawia wrażenie jakby wyjętego z uniwersum Almodóvara.

Cine Doré w kadrze z filmu „Ból i blask”

Przed dwoma laty w marcu w Cine Doré odbyła się retrospektywa twórczości Almodóvara. Cykl „Marzo Todo Almodóvar” otworzył film „Prawo pożądania”. Podczas inauguracji obecni byli sam reżyser oraz aktorka Carmen Maura. Almodóvar wziął udział także w pogadankach po innych filmach. Był obecny również podczas ceremonii zamknięcia połączonej z pokazem „Volver”. Towarzyszyły mu wtedy dwie inne muzy, Penélope Cruz i Blanca Portillo. Czas by i polskie kina zorganizowały widzom podobną ucztę. Od jedynej dotąd retrospektywy hiszpańskiego reżysera podczas Forum Kina Europejskiego w Łodzi minęło już wiele lat.



Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.