Nagrody Forqué: „La trinchera infinita” filmem roku

„La trinchera infinita” najlepszym filmem minionego roku zdaniem hiszpańskich producentów. Antonio Banderas i Marta Nieto zwyciężyli w kategoriach aktorskich.

Nie „Mientras dure la guerra” Amenábara ani „Ból i blask” Almodóvara, lecz „La trinchera infinita” baskijskiego trio reżyserskiego zdobyła tytuł najlepszego filmu. Jon Garaño, Aitor Arregi i José Mari Goenaga, którzy świętowali triumfy podczas festiwalu w San Sebastian, zgarnęli najważniejszą nagrodę 25. edycji nagród Forqué, przyznawanych przez związek zarządzania prawami producentów audiowizualnych EGEDA.

W kategoriach aktorskich zwyciężyli Antonio Banderas za „Ból i blask” oraz Marta Nieto za „Madre”. Banderas nie pojawił na gali, albowiem tego wieczora występował na deskach teatru w rodzinnej Maladze. Wolna od zawodowych zobowiązań Nieto odebrała nagrodę za rolę w filmie Rodriga Sorogoyena, który ewoluował z krótkiego metrażu (nominowanego do Oscara) do pełnometrażowego obrazu, prezentowanego z powodzeniem na festiwalu w Wenecji.

Przegrana Almodóvara jest odczytywana przez niektórych jako zapowiedź pasma sukcesów w nagrodach Goya. Obecny na gali Agustín Almodóvar przyznał, że hiszpańscy producenci nigdy nie byli zbyt łaskawi dla jego brata. Dotąd jednak zawsze sprawdzała się niepisana reguła – przegrana na Forqué oznaczała zwycięstwo w Goyach. Czy tak będzie przekonamy się 25 stycznia.

Lista zwycięzców
Najlepszy film: „La trinchera infinita”, reż. Aitor Arregi, Jon Garaño, Jose Mari Goenaga
Najlepszy aktor: Antonio Banderas za „Ból i blask”
Najlepsza aktorka: Marta Nieto za „Madre”
Najlepszy film latynoamerykański: „Pechowi szczęściarze” (Argentyna), reż. Sebastián Borensztein
Najlepszy film dokumentalny: „Ara Malikian: una vida entre las cuerdas”, reż. Nata Moreno
Nagroda Kina i Edukacji: „17”, reż. Daniel Sánchez Arévalo
Najlepszy film ćwierćwiecza: „Labirynt fauna”, reż. Guillermo del Toro
Honorowy Medal za całokształt twórczości odebrał Gonzálo Suárez

Galę można obejrzeć w całości na stronie RTVE: www.rtve.es/alacarta/videos/premios-jose-maria-forque/Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.