Otrzymanie nominacji do nagrody Goya od Hiszpańskiej Akademii Filmowej przynosi twórcom filmu nie tylko satysfakcję, ale także daje nadzieję, że ich dzieło otrzyma drugi życie. Jeśli nominacje są liczne, a w najlepszym przypadku zaowocują zwycięstwem, dystrybutorzy chętniej wprowadzą je ponownie do obiegu kinowego, zaś publiczność rozmyślająca nad tym, jaki film obejrzeć w tym tygodniu, postawi na któryś z tych „Goyowych”. W minioną sobotę Goye zostały rozdane, Hiszpanie już nadrabiają zaległości, my natomiast wyczekujemy pierwszych pokazów nominowanych i nagrodzonych filmów w Polsce. W marcu i kwietniu kilka z nich trafi na wielkie ekrany.

Organizatorzy Tygodnia Kina Hiszpańskiego zdradzili dziś cztery kolejne tytuły filmów z programu. Wszystkie cztery były nominowane do nagród Goya. Jeden odniósł wielkie zwycięstwo. Zgarnął niemal wszystkie nagrody techniczne oraz za najlepszy scenariusz oryginalny i debiut aktorski, zamieniając 13 nominacji na 10 statuetek. Mowa o „Olbrzymie” (oryg. Handia), baskijskim filmie Jona Garaña i Aitora Arregi („Kwiaty”). Oparta na prawdziwych wydarzeniach historia najwyższego człowieka na świecie, przemierzającego XIX-wieczną Europę otworzy osiemnastą edycję przeglądu.

Zobaczymy film „Trudno powiedzieć żegnaj” z Nathalie Poza, zdobywczynią Goi za najlepszą rolę żeńską, zachwycił jurorów festiwalu w Maladze, gdzie miał swoją światową premierę i zebrał pięć nagród. Debiutujący reżyser Lino Escalera podzieli się z nami historią kobiety postawionej przed niełatwym wyzwaniem pogodzenia się z kolejami losu. W czołówce obsady Lola Dueñas („Volver”) i Juan Diego (serial „Paco i jego ludzie”).

Priscilla Delgado, Maribel Verdú i Antonio de la Torre (fot. Sony Pictures)

Nie zabraknie nominowanego w ośmiu kategoriach filmu „Abracadabra” w reżyserii Pabla Bergera, twórcy hiszpańskiej „Śnieżki”. W rolach głównych para dobrze znanych aktorów, Maribel Verdú („Labirynt fauna”) i Antonio de la Torre („GranatowyPrawieCzarny”), kreująca popadające w rutynę małżeństwo, mieszkające w madryckiej dzielnicy Carabanchel, którego spokój zostaje zakłócony przez złe duchy. Ta hipnotyzująca komedia była jednym z trzech filmów ubiegających się o kandydaturę do Oscara.

Zwolenników kina drogi i filmów historycznych powinno zainteresować „Złote miasto”, oparte na opowiadaniu Artura Péreza-Revertego. Słynny pisarz stworzył przed laty historię hiszpańskich konkwistadorów poszukujących w Nowym Świecie mitycznego miasta skąpanego w złocie. Wyjął ją z szuflady i oddał w ręce Agustína Díaza Yanesa, aby przeniósł ją na wielki ekran – obaj panowie pracowali już wspólnie przy ekranizacji „Alatriste”. W rolach głównych plejada hiszpańskich aktorów Raúl Arévalo („Stare grzechy mają długie cienie”), Óscar Jaenada („183 metry strachu”), Bárbara Lennie („Rodzina na sprzedaż”) i José Coronado (serial „El Príncipe – dzielnica zła”).

Wejdź na www.novela.pl/18-tydzien-kina-hiszpanskiego i sprawdź, czy Tydzień Kina Hiszpańskiego zawita do twojego miasta i w jakim terminie.

Opracowano w oparciu o materiały AP Mañana


ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Miejsce na Twój komentarz
Please enter your name here

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.