18. Tydzień Kina Hiszpańskiego: Filmowe zbiory warte hiszpańskich Oscarów

Cztery filmy nominowane do nagród Goya znalazły się w programie 18. Tygodnia Kina Hiszpańskiego.

Otrzymanie nominacji do nagrody Goya od Hiszpańskiej Akademii Filmowej przynosi twórcom filmu nie tylko satysfakcję, ale także daje nadzieję, że ich dzieło otrzyma drugi życie. Jeśli nominacje są liczne, a w najlepszym przypadku zaowocują zwycięstwem, dystrybutorzy chętniej wprowadzą je ponownie do obiegu kinowego, zaś publiczność rozmyślająca nad tym, jaki film obejrzeć w tym tygodniu, postawi na któryś z tych “Goyowych”. W minioną sobotę Goye zostały rozdane, Hiszpanie już nadrabiają zaległości, my natomiast wyczekujemy pierwszych pokazów nominowanych i nagrodzonych filmów w Polsce. W marcu i kwietniu kilka z nich trafi na wielkie ekrany.

Organizatorzy Tygodnia Kina Hiszpańskiego zdradzili dziś cztery kolejne tytuły filmów z programu. Wszystkie cztery były nominowane do nagród Goya. Jeden odniósł wielkie zwycięstwo. Zgarnął niemal wszystkie nagrody techniczne oraz za najlepszy scenariusz oryginalny i debiut aktorski, zamieniając 13 nominacji na 10 statuetek. Mowa o “Olbrzymie” (oryg. Handia), baskijskim filmie Jona Garaña i Aitora Arregi (“Kwiaty”). Oparta na prawdziwych wydarzeniach historia najwyższego człowieka na świecie, przemierzającego XIX-wieczną Europę otworzy osiemnastą edycję przeglądu.

Zobaczymy film “Trudno powiedzieć żegnaj” z Nathalie Poza, zdobywczynią Goi za najlepszą rolę żeńską, zachwycił jurorów festiwalu w Maladze, gdzie miał swoją światową premierę i zebrał pięć nagród. Debiutujący reżyser Lino Escalera podzieli się z nami historią kobiety postawionej przed niełatwym wyzwaniem pogodzenia się z kolejami losu. W czołówce obsady Lola Dueñas (“Volver”) i Juan Diego (serial “Paco i jego ludzie”).

Priscilla Delgado, Maribel Verdú i Antonio de la Torre (fot. Sony Pictures)

Nie zabraknie nominowanego w ośmiu kategoriach filmu “Abracadabra” w reżyserii Pabla Bergera, twórcy hiszpańskiej “Śnieżki”. W rolach głównych para dobrze znanych aktorów, Maribel Verdú (“Labirynt fauna”) i Antonio de la Torre (“GranatowyPrawieCzarny”), kreująca popadające w rutynę małżeństwo, mieszkające w madryckiej dzielnicy Carabanchel, którego spokój zostaje zakłócony przez złe duchy. Ta hipnotyzująca komedia była jednym z trzech filmów ubiegających się o kandydaturę do Oscara.

Zwolenników kina drogi i filmów historycznych powinno zainteresować “Złote miasto”, oparte na opowiadaniu Artura Péreza-Revertego. Słynny pisarz stworzył przed laty historię hiszpańskich konkwistadorów poszukujących w Nowym Świecie mitycznego miasta skąpanego w złocie. Wyjął ją z szuflady i oddał w ręce Agustína Díaza Yanesa, aby przeniósł ją na wielki ekran – obaj panowie pracowali już wspólnie przy ekranizacji “Alatriste”. W rolach głównych plejada hiszpańskich aktorów Raúl Arévalo (“Stare grzechy mają długie cienie”), Óscar Jaenada (“183 metry strachu”), Bárbara Lennie (“Rodzina na sprzedaż”) i José Coronado (serial “El Príncipe – dzielnica zła”).

Wejdź na www.novela.pl/18-tydzien-kina-hiszpanskiego i sprawdź, czy Tydzień Kina Hiszpańskiego zawita do twojego miasta i w jakim terminie.

Opracowano w oparciu o materiały AP Mañana


Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.