18. Tydzień Kina Hiszpańskiego: Andaluzyjski “Autor” filmem zamknięcia

Opowieść o debiutującym pisarzy z Sewilli ukazana w “Autorze” zamknie 18. Tydzień Kina Hiszpańskiego. “Ciała”, Lato 1993″ i “Verónica” dopełniają repertuar.

“Autor” Manuela Martína Cuenki, najbardziej andaluzyjski film zeszłego roku, zrealizowany w całości w pięknej Sewilli, zamknie tegoroczny przegląd kina hiszpańskiego w dziewięciu miastach Polski. Osadzona pośród zachwycających zakątkach Sewilli historia początkującego pisarza, który uciekając się do podstępów i manipulacji zbiera materiał do swojej debiutanckiej powieści, pokazywana była w konkursie głównym festiwalu w San Sebastián i zdobyła nagrodę FIPRESCI na festiwalu w Toronto. W roli głównej nagrodzony Goyą Javier Gutiérrez, kojarzony z filmu “Stare grzechy mają długie cienie”.

W programie znalazł się również pierwszy pełnometrażowy film Eduarda Casanovy pt. “Ciała”. Produkcja, która zadebiutowała na ubiegłorocznym Berlinale, to nowy, świeży głos w hiszpańskim kinie autorskim. Pokazując niestandardową cielesność bohaterów w kiczowatej, pastelowo-różowej estetyce, Casanova stworzył niezwykle przejmujący obraz przeciwstawiający się dyktatowi fizycznego piękna i wszechobecnej szczęśliwości.

Kadr z filmu “Verónica”

Gratką dla miłośników hiszpańskich horrorów będą pokazy najnowszego filmu Paca Plazy, twórcy kultowej serii “[Rec]”. Oparta na prawdziwych wydarzeniach “Verónica” to świetnie zrealizowana opowieść łącząca motywy okultystyczne, opętanie i wątki religijne. Film zachwycił nie tylko fanów kina grozy, ale także Hiszpańską Akademię Filmową, stając się pierwszym horrorem od czasów Sierocińca nominowanym do nagrody Goya dla najlepszego filmu.

Widzów w Warszawie zaprosimy na specjalne, przedpremierowe seanse “Lata 1993”, hiszpańskiego kandydata do Oscara i jednego z najważniejszych filmów ubiegłego roku.
Debiut Carli Simón to wzruszająca opowieść o stracie i dojrzewaniu pokazana z perspektywy rezolutnej sześciolatki, która po śmierci rodziców musi opuścić Barcelonę i zacząć nowe życie na katalońskiej prowincji, zdobył 3 nagrody Goya – za najlepszy debiut reżyserski i role Davida Verdaguera i Bruny Cusí.

Wejdź na www.novela.pl/18-tydzien-kina-hiszpanskiego i sprawdź, czy Tydzień Kina Hiszpańskiego zawita do twojego miasta i w jakim terminie.

Materiały AP Mañana

[tabs tab1=”Autor – Zwiastun”]
[tab id=1]

[/tab]
[/tabs]Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.