17. Tydzień Kina Hiszpańskiego: Pierwsze tytuły

Filmy “Powrót do miłości”, “Jednooki król” oraz “Musimy porozmawiać” w programie 17. Tygodnia Kina Hiszpańskiego. Tegoroczny przegląd rusza 23 marca.

Rok 2016 był dla hiszpańskiej kinematografii niezwykle udany. Jak podaje portal “ABC”, co piąty film obejrzany w hiszpańskich kinach nosił metkę “Hecho en España” (tłum. wykonany w Hiszpanii). Właśnie nich organizatorzy 17. Tygodnia Kina Hiszpańskiego zbudowali gamę filmów dostępną na przełomie marca i kwietnia w ośmiu miastach Polski. Dziś poznajemy pierwsze trzy tytuły tegorocznego przeglądu: “Powrót do miłości” Jonása Trueby, “Jednooki król” Marca Crehueta oraz “Musimy porozmawiać” Davida Serrano.

“Powrót do miłości” (oryg. La reconquista) prezentowany w Sekcji Oficjalnej MFF w San Sebastin film Jonása Trueby (“Uwiedzeni”) przekonał do siebie zarówno publiczność, jak i przekornych krytyków. “To historia o uczuciach, które dają do myślenia. Opowieść o nostalgii patrzącej w przyszłość, zamiast w przeszłość” – napisała po jego obejrzeniu Andrea G. Bermejo dla tygodnika “Cinemanía”. Bohaterami obrazu jest para, Olmo (Francesco Carril) i Manuela (Itsaso Arana), która przeżyła razem pierwszą miłość. Dzisiaj, piętnaście lat później, mają okazję odnowić uczucie. Pewnej zimowej nocy w Madrycie wspominają przeżyte razem chwile, które ich łączyły i towarzyszące im doznania. Do dawnych kochanków powraca namiętność. Obydwoje zmienili się z upływem czasu, a więc romans zapewne będzie zupełnie nowym doświadczeniem.

“Jednooki król” (oryg. El rey tuerto) jest, w słowach jednego z aktorów, “niczym ostatnie przedstawienie przynoszę bezmiar wzruszeń”. Aktorski kwartet, Alain Hernández (“Palmy w śniegu”), Ruth Llopis, Betsy Túrnez (“Teraz albo nigdy”) oraz Miqui Esparbé (“Zabłąkani”, “Jak być normalną”), ponownie wszedł na scenę, lecz tym razem nie teatralną, by pod batutą Marca Crehueta dać przed kamerami spektakl, z którym przez dwa lata wędrował po całej Hiszpanii. Najpierw w maleńkiej salce w Barcelonie na 40 miejsc, a później na deskach największych teatrów. Akcja filmu rozgrywa się w jednym mieszkaniu. Mieszkają w nim Davi i Lidia. On jest policjantem z oddziałów prewencji. Ma na sumieniu jednego manifestanta, któremu wybił oko manifestantowi gumową kulą. Przypadkiem Ignasi, jednooki manifestant, pojawia się w jego mieszkaniu razem ze swoją dziewczyną Sandrą na urządzonej przez Lidię kolacji dla par…

“Musimy porozmawiać” (oryg. Tenemos que hablar”) to komedia Davida Serrano, twórcy nominowanego do Goi filmu “Dni futbolu”, który ma za sobą udane eksperymenty z tym gatunkiem (“Dwie strony łóżka”, “Una hora más en Canarias”). Jego najnowsze dzieło przedstawia perypetie Nurii i Jorge, rozpadającego się małżeństwa, która dwa lata po ślubie musi odbyć poważną rozmowę o… rozwodzie. Ponieważ Jorge jest bezrobotny, źle znosi separację, a do tego nagrabił sobie u teściów, wpędzając ich w ruinę, Nuria postanawia wyciągnąć go z dołka, zanim zwróci się do niego z prośbą o rozwód. W rolach głównych Michelle Jenner (“Julieta”), Hugo Silva (serial “W sercu oceanu”, “Ta noc jest moja”) oraz Verónica Forqué (“Kika”), Belén Cuesta (“Jak zostać Katalonką”), Ernesto Sevilla (“Straszny hiszpański film”) i Óscar Ladoire (“Lulu”).

Patronem medialnym 17. Tygodnia Kina Hiszpańskiego jest portal novela.pl

[tabs tab1=”Powrót do miłości” tab2=”Jednooki król” tab3=”Musimy porozmawiać”]
[tab id=1]

[/tab]
[tab id=2]
[/tab]
[tab id=3]
[/tab]
[/tabs]


Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.