17. MFF T-Mobile Nowe Horyzonty: "Wszystko inne" | novela.pl

17. MFF T-Mobile Nowe Horyzonty: “Wszystko inne”

novela.pl 6 sierpnia 2017 0

Wędrujący po światowych festiwalach meksykański film “Wszystko inne” w reżyserii Natalii Almady z udziałem nominowanej do Oscara Adriany Barrazy

17. MFF T-Mobile Nowe Horyzonty: “Wszystko inne”

Fabularny debiut Natalii Almada jest jednym z trzech filmów meksykańskich w Konkursie Nowe Horyzonty. Doświadczona twórczyni dokumentów podejmuje próbę sportretowania życia szarej urzędniczki, trawionego przez rutynę, zanurzonego w samotności, prowadzącego do różnych obsesji. W tym wyzwaniu towarzyszy jej aktorka Adriana Barraza (“Babel”), nominowana za tę rolę do meksykańskich nagród filmowych Ariel.

Bohaterką “Wszystko inne” (oryg. Todo lo demás) jest doña Flor, urzędniczka państwowa, od 35 lat wydająca dowody osobiste. Choć każdego dnia przyjmuje dziesiątki interesantów, ma wielu współpracowników, tak naprawdę z nikim nie nawiązuje bliższej znajomości. Jedyną rozrywką na jaką sobie pozwala jest przynoszące ukojenie pływanie na basenie.

“Zamierzałam zrobić film o innej formie przemocy, w której bohater zostaje odzierany z człowieczeństwa, niewidzialny, pozbawiony głosu, skazany na samotność. Taka przemoc jest zazwyczaj ignorowana” – zapowiada Almada. Aby lepiej poznać ciemny zaułek, w jakim znalazła się jej bohaterka, reżyserka proponuje widzom studium jej zachowań, poprzez improwizowane sceny, bez wcześniej napisanych dialogów czy z udziałem nie-aktorów, aby oczy widza były czasy zwrócone w kierunku niej. Aby mogły jej się przyjrzeć, poznać ją bliżej, a nie jedynie dowiedzieć się, jak mijają jej kolejne dni.

Komentarze »


X