Zabójcza gra w ouiję w hiszpańskim horrorze „Verónica”

novela.pl 28 sierpnia 2017 1

Hiszpańscy krytycy zachwyceni „Verónicą”, opartym na prawdziwych wydarzeniach horrorem Paca Plazy, z udziałem Any Torrent

Zabójcza gra w ouiję w hiszpańskim horrorze „Verónica”

W hiszpańskich kinach od piątku 25 sierpnia grany jest nowy horror twórcy sagi „[REC]”. Paco Plaza zbudował film na głośnej sprawie Vallecas dotyczącej jedynego zjawiska paranormalnego zarejestrowanego w policyjnych aktach. Przedmieścia Madrytu z początku lat 90., złośliwe duchy i plansza ouija w połączeniu z narastającym strachem i poczuciem zagubienia tworzą świat przedstawiony w filmie „Verónica”.

Rok 1991. Kiedy tuż po grze w ouiję, z niewyjaśnionych przyczyn, śmierć poniosła nastoletnia dziewczyna, na prośbę rodziny zmarłej policja zjawiła się w jej domu, aby wysłuchać i spisać zeznania. W ten sposób powstał oficjalny dokument opisujący przedziwne i owiane tajemnicą zdarzenia, takie jak otwierające się niespodziewanie szafy, niedające się wyjaśnić odgłosy czy pojawiające się znikąd plamy przypominające ślinę, jakie miały miejsce w rodzinnym domu dziewczyny. Ale „Verónica” nie jest dosłowną rekonstrukcją tamtych wydarzeń. To historia borykającej się z problemami dojrzewania nastolatki, obawiającej się urosnąć, żyjącej w samotności i nierozumianej przez dorosłych. „Robiłem już filmy o zombie i wilkołakach, ale to nastolatkowie są najbardziej przerażającymi potworami” – oświadczył reżyser w wywiadzie dla „20 minutos”. „Słyszą, jak zmienia się ich głos, patrzą, jak wychodzą im pryszcze i włosy, zaczynają eksperymentować z własnym ciałem, sprawia im wielką trudność rozpoznanie siebie w lustrze” – wyjaśnił.

W głównej roli debiutująca aktorka Sandra Escacena. Jej fikcyjną matkę, wiecznie zapracowaną i zaniedbującą czwórkę potomstwa, kreuje Ana Torrent, zaproszona do udziału przez reżysera, który wciąż widzi w niej 7-letnią Anę z filmu Carlosa Saury. „«Nakarmić kruki» to mityczny film dla Paco” – zdradziła aktorka. I dodała: „Tak jak «Verónica» mówi o samotności, o pytaniach pozostawionych bez odpowiedzi, o zagubionych dzieciach w świecie dorosłych, chociaż w tym przypadku bohaterka ma 15 lat”. W pozostałych rolach trójka młodych debiutantów Bruna González, Claudia Placer i Iván Chavero. Autorami scenariusza są sam Paco Plaza oraz Fernando Navarro („Toro”). Dystrybutorem filmu jest Sony Pictures.

One Comment »

  1. Edi 22 września 2017 o 17:32 - Reply

    Naprawdę od miesiąca w świecie latino nie dzieje się nic, o czym warto by napisać, droga Novelo??

Komentarze »

X