Hiszpańscy i latynoscy producenci wstrzymują prace nad filmami i serialami

Koronawirus pokrzyżował plany wielkim wytwórniom filmowym, producentom telewizyjnym, ale także debiutującym twórcom. Liczba wstrzymanych prac rośnie z dnia na dzień.

W ubiegłym tygodniu z radością dzieliliśmy informacją o zaplanowanej na 17 maja premierze serialu „Patria” opartego na motywach powieści Fernanda Aramburu. Niestety, coraz trudniejsza sytuacja panująca w Hiszpanii, zmagającej się z koranowirusem, spowolniła prace montażowe. Hiszpański oddział HBO poinformował dziś w specjalnym komunikacie, że ze względów bezpieczeństwa pracowników postprodukcja potrwa dłużej niż zakładano, a nowa data premiery zostanie ogłoszona niebawem.

„Patria” nie jest wyjątkiem na tle innych produkcji hiszpańskich czy latynoamerykańskich. W czwartek 12 maja wstrzymano zdjęcia do filmu „Competencia oficial” z Penélope Cruz, Antoniem Banderasem i Óscarem Martínezem w rolach głównych. Argentyńczycy Mariano Cohn i Gastón Duprat oraz ich ekipa nie mogą wrócić do kraju. Pozostają w Hiszpanii objęci kwarantanną. Podobny los spotkał Paca Plazę. Twórca „Veróniki” od pięciu tygodni kręcił kolejny horror pod tytułem „La abuela”. Zdjęcia przerwano na dwa tygodnie przed planowanym zakończeniem. „Nie wiemy, co będzie dalej. Wiemy tylko, że kiedy padnie kolejny klaps, nic nie będzie już takie samo” – powiedział prasie producent Enrique Lavigne. Przerwało się także spełniające się marzenie Secuna de la Rosy. Aktor i reżyser (dotąd sztuk teatralnych oraz krótkich metraży) musiał porzucić pracę nad pierwszym pełnym metrażem o roboczym tytule „El cover” – musicalem komediowym z udziałem Mariny Salas (seriale „Statek” i „Hache”), Álexem Monnerem („La propera pell”) i Juanem Diego („Trudno powiedzieć żegnaj”) kręconym w Benidorm.

Gastón Duprat, Antonio Banderas, Penélope Cruz, Óscar Martínez i Mariano Cohn na planie filmu „Competencia oficial” (fot. The Mediapro Studio)

W Hiszpanii wstrzymano zdjęcia do wszystkich seriali produkowanych na zlecenie Netflixa, Amazon Prime Video, Movistar+, publicznej telewizji RTVE, Atresmedia czy Mediaset. Wśród nich znalazły się tytuły znane polskim widzom tj. „Szkoła dla elity” (4. i 5. sezon), „Hache” (2. sezon) czy „Hierro” (2.sezon) oraz nowości „El internado” (remake niezwykle popularnego serialu młodzieżowego „Internat”), „El Cid” z Jaimem Lorentem w roli głównej albo „La caza. Tramuntana” z Megan Montaner.

Koronawirus COVID-19 dotarł również do Ameryki Łacińskiej. We wtorek argentyńska telewizja zaniechała dalszych zdjęć do telenoweli „Separadas” (która została wczoraj zdjęta z anteny z braku kolejnych odcinków) oraz serialu „El Tigre Verón”. Spółka Underground musiała przełożyć na później zdjęcia do czwartego sezonu serialu „El Marginal. Syndykat zbrodni”. Brazylijska telewizja Record wstrzymała produkcję „Génesis” i „Amor sin igual”. Poszkodowany jest również Meksyk. Televisa oznajmiła dziś przerwę w pracy nad produkowanym od 2008 roku i śledzonym przez miliony Latynosów tasiemcowym serialem „La rosa de Guadalupe”. W nadchodzących dniach należy spodziewać się kolejnych informacji o paraliżu pracy nad produkcjami telewizyjnym i filmowy za Atlantykiem.

Popularna telenowela „Separadas” znikła z anteny. Wszystkie prace w sektorze kultury – dubbing, reklama, telewizja, kina, teatry – zostały odwołane wstępnie do 31 marca (fot. Pol-ka)


Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.