"Lato 1993" w wyścigu po nominacje | novela.pl

„Lato 1993” w wyścigu po nominacje

novela.pl 24 sierpnia 2017 0

Nagrodzony w Berlinie i Maladze debiutancki film Carli Simón „Lato 1993” w preselekcjach do Oscarów i Europejskich Nagród Filmowych

„Lato 1993” w wyścigu po nominacje

Festiwalowa ścieżka katalońskiego filmu „Lato 1993” jeszcze się nie zakończyła. Po udanych projekcjach w Berlinie, Maladze i Wrocławiu (na 17. MFF T-Mobile Nowe Horyzonty), ruszył w dalszą trasę po Europie (m.in. do Sarajewa), oraz znalazł się w preselekcjach do ważnych nagród.

Hiszpańska Akademia Filmowa ogłosiła przed tygodniem krótką listę trzech tytułów filmów, z których jeden zostanie wybrany na kandydata do Oscara w kategorii Najlepszy film nieanglojęzyczny. Obok debiutanckiego dzieła Carly Simón znalazły się „1989. Ostatni Hiszpanie na Filipinach” (prezentowany podczas 17. Tygodnia Kina Hiszpańskiego) w reżyserii Salvadora Calvo oraz „Abracadabra” Pabla Bergera (którego poprzedni film „Śnieżka” ubiegał się o nominację do Oscara w 2013 roku). Na który z nich postawi Akademia? Dowiemy się 7 września.

„Lato 1993” jest również jednym z 51 filmów aspirujących do Europejskich Nagród Filmowych. Jednym z trzech pochodzących z Hiszpanii – pozostałe dwa to „Siedem minut po północy” J.A. Bayony i „Za późno na gniew” Raúla Árevalo. W ciągu najbliższych tygodni członkowie EFA wybiorą swoich faworytów w głosowaniu, które wyłoni nominowanych do najważniejszych kategorii. Nominacje poznamy 4 listopada w trakcie Festiwalu w Sewilli.

Niewątpliwie, dla polskiego widza najlepsza wiadomość to taka, że film ma już polskiego dystrybutora. Stowarzyszenie Nowe Horyzonty wprowadzi go do kin prawdopodobnie w pierwszej połowie przyszłego roku.

Komentarze »

X