Drogocenna perła

Inspirująca opowieść przepełniona buddyjską filozofią o dążeniu do lepszego świata, o współczuciu, miłości do bliźniego, o wolności i o czynieniu dobra.

Tytuł oryginalny: Joia rara
Kraj i rok produkcji: Brazylia, 2013/14
Liczba odcinków: 110
Data premiery: 16 września 2013 (świat)

Scenariusz: Duca Rachid, Thelma Guedes
Reżyseria: Amora Mautner
Producent: Ricardo Waddington
Obsada: Bruno Gagliasso, Bianca Bin, José de Abreu, Carolina Dieckmann, Domingos Montagner, Thiago Lacerda, Mariana Ximenes, Caio Blat, Luiza Valdetaro, Ricardo Pereira, Marcos Caruso, Rosi Campos, Ângelo Antônio, Rafael Cardoso, Ana Lúcia Torre, Letícia Spiller, Carmo Dalla Vecchia, Nathalia Dill, Mel Maia i inni

Temat przewodni: Gilberto Gil – Joia rara

Inspirująca opowieść przepełniona buddyjską filozofią o dążeniu do lepszego świata, o współczuciu, miłości do bliźniego, o wolności i o czynieniu dobra. Lapidarium rzadkich klejnotów, które istnieją w każdym z nas i dzięki którym umiemy zmienić zło w dobro, a eteryczność w coś przyziemnego. Historia tej olbrzymiej siły przemieniania osadzona na tle górskich Himalai i historycznego Rio de Janeiro z trudnych czasów Drugiej Wojny Światowej.

Franz Hauser jest synem szwajcarskiego jubilera i nazisty, Ernesta Hausera, który jest również ojcem Hildy, Manfreda i Viktora. Mężczyzna wychowuje swoje dzieci w surowości i oziębłości. Pewnego dnia, Franz poznaje piękną Amélię, w której zakochuje się od pierwszego wejrzenia. Niestety dziewczyna posiada wszystkie cechy, których nienawidzi patriarcha Hauserów – jest biedna, pracuje jako robotnik fizyczny, a co najgorsze, jest siostrą komunisty.

Ojciec Franza oraz jego brat, Manfred postanawiają zrobić wszystko, żeby rozdzielić go z ukochaną. Mają ku temu wiele korzystnych sposobności. Dzięki licznym intrygom sprawiają, że Amélia zostaje aresztowana za działania komunistyczne.

Nie tylko nierówności społeczno-ekonomiczne, ale także inne światopoglądy sprawiają, że Amélia i Franz muszą stawić czoła licznym przeszkodom. Z tej mało prawdopodobnej do spełnienia miłości rodzi się Pérola, która jako jedyna może zamazać dzielące ich różnice.

Pérola jest reinkarnacją ważnego Tybetańskiego przywódcy, Lamy Ananda Ripoche, który w Himalajach uratował Franza przed śmiercią. Dziewczynka jest bardzo wrażliwa i wyjątkowa. Przyszła na świat, żeby zharmonizować nadszarpane relacje swoich najbliższych. Czy uda jej się załagodzić zimne serce swojego dziadka? Czy sprawi, że jej rodzice znowu będą razem? Jak poradzi sobie w świecie mnichów, którzy widzą w niej  reinkarnację swojego przywódcy?

Buddyjskie świątynie, gorący kabaret z Lapa, usilne walki komunistów i trudności zakazanej miłości – o to świat, w którym toczy się saga Franza i Amélii oraz ich rzadkiego klejnotu, Péroli.Comments

  1. […] Powody do świętowania ma również brazylijskie Globo, które po raz piąty odebrało nagrodę. Tym razem w kategorii „Najlepsza Telenowela” zwycięzcą okazało się „Joia Rara„. […]

  2. Skusiłabym się ze względu na moją ulubioną parę z telenoweli Marianę Ximenes i Caio Blata. Szkoda, że tu z e sobą ni grają…

  3. Ciekawy scenariusz. Skuszę się na tę telenowelę.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.