“Honorowy Obywatel” od 6 stycznia w kinach

Argentyński kandydat do Oscara, film “Honorowy Obywatel” duetu Gastóna Duprata i Mariano Cohna w kinach od 6 stycznia 2017.

Otworzył 32. Warszawski Festiwal Filmowy. Teraz otwiera nowy rok premier w polskich kin. Film Gastóna Duprata i Mariano Cohna pt. “Honorowy Obywatel” (El ciudadano ilustre) wchodzi na wielkie ekrany 6 stycznia. W roli głównej nagrodzony Pucharem Volpiego na festiwalu w Wenecji oraz Srebrnym Kłosem na festiwalu w Valladolid argentyński aktor Óscar Martínez, kojarzony z sekwencji o skorumpowanym ojcu z “Dzikich historii” Szifróna.

Tytułem Honorowego Obywatela miasteczka Salas ma otrzymać urodzony w nim argentyński pisarz Noblista Daniel Mantovani. Stroniący od udziału w wystawnych przyjęciach, ważnych spotkaniach, propozyjach występu napływających z całego świata, pisarz niespodziewanie zgadza się przyjąć zaproszenie i po dwudziestu latach powrócić w rodzinne strony, będące źródłem jego twórczej inspiracji.

Wizyta tylko z pozoru umożliwia pogodzenie się z przyjaciółmi z przeszłości, czy triumfalny powrót do miejsca urodzenia. Mantovani musi zmierzyć się z opiniami ludzi, którzy odnajdują siebie na kartach jego powieści. Spotkanie światowej sławy autora z mieszkańcami Salas obfituje w zabawne nieporozumienia. Wkrótce jednak atmosfera zagęści się, emocje towarzyszące obecności noblisty sięgną zenitu, a różnice między kosmopolitycznym literatem a małomiasteczkową społecznością okażą się niemożliwe do pogodzenia.

“Honorowy Obywatel” został entuzjastycznie przyjęty zarówno przez polską jak i zagraniczną krytykę. “Film o nobliście, który jest jak papież i Messi. Ten zabawny i przewrotny film dzieje się w Argentynie, ale równie dobrze mogłoby to być w dzisiejszej Polsce – kraju, gdzie rozpętała się wojna dwóch kultur, dwóch mentalności: krytycznej i obrzędowej” – napisał Tadeusz Sobolewski na łamach Gazety Wyborczej. Rację przyznał mu Krzysztof Varga i podkreślił w “Dużym Formacie”, że “Honorowy obywatel” to film co prawda hiszpańsko-argentyński, ale równie dobrze mógłby on być polski, rzekłbym nawet, że arcypolski”.

Opracowano w oparciu o materiały dystrybuora filmu Against Gravity.

[tabs tab1=”Honorowy Obywatel – Zwiastun”]
[tab id=1]

[/tab]
[/tabs]Comments

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.