Argentyński czarny humor i urugwajski duch walki przekonały publiczność 34. Warszawskiego Festiwalu Filmowego. Film Gastóna Duprata pt. „Moje arcydzieło” (oryg. Mi obra maestra) oraz Álvara Brechnera pt. „Noc przez dwanaście lat” (oryg. La noche de 12 años) uplasowały się odpowiednio na drugim i trzecim miejscu w Plebiscycie Publiczności. Wyższą notę otrzymał film „Heavy Trip” z Filipin.

„Moje arcydzieło” to kolejny film braci Duprát, twórców „Sąsiada” czy „Honorowego obywatela”. W argentyńskich kinach grany jest nieprzerwanie od dziewięć tygodni i zarobił niespełna 3 miliony dolarów. Jego europejska premiera miała miejsce na festiwalu w Wenecji, gdzie był prezentowany pozakonkursowo. W rolach głównych wystąpił duet znanych aktorów Guillermo Francella („El clan”) oraz Luis Brandoni („Czekając na karawan”).

„Noc przez dwanaście lat” to trzecie dzieło Álvara Brechnera. Urugwajski reżyser sięgnął po więzienne wspomnienia Mauricia Rosencofa i Eleuteria Fernándeza Huidobra, którzy wspólnie z José Albertem Mujicą zostali wzięci za zakładników junty wojskowej i przez dwanaście lat byli trzymani w odosobnieniu. W filmie ich role odegrali Chino Darín („Królowa Hiszpanii”), Alfonso Tort („25 watów”) oraz Antonio de la Torre („Za późno na gniew”). Film miał światową premierę na weneckim festiwalu w sekcji Orizzonti.

[tabs tab1=”Moje arcydzieło” tab2=”Noc przez dwanaście lat”]
[tab id=1]

[/tab]
[tab id=2]
[/tab]
[/tabs]


ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Miejsce na Twój komentarz
Please enter your name here

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.