Oscary 2016: “Bear story” pierwszym chilijskim filmem nagrodzonym Oscarem

Reżyser Gabriel Osorio został nagrodzony Oscarem za “Bear story”, najlepszy animowany film krótkometrażowym. To pierwszy Oscar za film dla Chile.

“To pierwszy Oscar dla Chile! Jest dla nas bardzo ważny. Viva Chile!” – powiedział Pato Escala, producent animowanego filmu metrażowego pt. “Bear story”, nagrodzonego zeszłej nocy Oscarem. Dzieło Gabriela Osoria jest w drugą w historii chilijską produkcją dostrzeżoną przez Amerykańską Akademię Sztuki i Wiedzy Filmowej. W 2013 roku film “No” Pabla Larraína otrzymał nominację, lecz przegrał z austriacką “Miłością” Michaela Haneki.

10-minutowa opowieść o niedźwiedzim ojcu, porwanym przez wojsko, rozdzielonym z rodziną i zmuszonym do pracy w cyrku powstała w oparciu o losy dziadka Gabriela Osoria, wtrąconego do więzienia po zamachu stanu w 1973 roku, a następnie wygnanego w trakcie rządów Pinocheta. Obraz w przejrzysty sposób pokazuje, w jaki sposób ślady historii naznaczyły życie Chilijczyków. “Pragnę zadedykować tę nagrodę mojemu dziadkowi, który zainspirował mnie do stworzenia tej historii oraz wszystkich, którzy jak on, zostali wypędzeni. Oby nigdy się to nie powtórzyło” – zaznaczył Osorio w swojej krótkiej przemowie wczoraj wieczorem w Los Angeles.

Chociaż minęło 40 lat od puczu, jej pozostałości widoczne są aż do teraz. “Żyjemy w kraju ludzi z zamkniętymi ustami, którzy powolnie uczą się przezwyciężać strach przed wyrażaniem własnych opinii czy mobilizowaniem się przeciwko temu, czemu się nie zgadzają” – uważa Osorio. Gojenie ran sprzyja także zażegnywaniu sporów oraz odnajdywaniu się przez bliskich. Jak przyznał reżyser, z powodu wygnania dziadka, część jego rodziny żyła w odseparowaniu, zaś za sprawą filmu doszło do ich ponownego spotkania. “Film wywołał emocjonujący efekt i piękny wydźwięk” – podkreśla zdobywca Oscara.

Zeszłej nocy Akademia nagrodziła także dwóch Meksykanów za film “Zjawa”. Alejandro Gonzalo Iñarritu drugi rok z rzędu odebrała Oscara dla najlepszego reżysera i jest trzecim w historii filmowcem, któremu udała się ta sztuka, zaś operator Emmanuel Lubezki pobił rekord i trzeci raz z rzędu zgarnął statuetkę za najlepsze zdjęcia.

[tabs tab1=”Bear story – Zwiastun” tab2=”Bear story – Film”]
[tab id=1][vimeo id=”82799380″ width=”620″ height=”349″][/tab]
[tab id=2]

[/tab]
[/tabs]Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.