Perły hiszpańskiego kina w grudniu na wielkim ekranie

W grudniu w polskich kinach premiery filmów Fernanda Leona i Almodovara oraz powrót Mistrzów Kina Hiszpańskiego.

Grudzień zapowiada się obiecująco dla miłośników hiszpańskiego kina. W repertuarach kin zagoszczą dwie tegoroczne premiery – „Szef roku” Fernanda Leona oraz „Matki równoległe”. Ponadto, na kilka dni będziemy mogli nadrobić filmowe braki, oglądając dzieła Saury, Buñuela czy Berlangi, w organizowanym po raz czwarty cyklu Mistrzowie Kina Hiszpańskiego.

1. „Szef roku” (El buen patrón)

Fernando León de Aranoa, twórca „Poniedziałków w słońcu” i „Kochając Pabla, nienawidząc Escobara”, po raz trzeci powierza Javierowi Bardemowi główną rolę w swoim filmie. „Szef roku” jest błyskotliwie napisaną i bezbłędnie zagraną satyrą na świat biznesu. Jej główny bohater, Blanco, szef rodzinnej fabryki, będzie musiał wykazać się nie lada sprytem, aby nie paść ofiarą własnych ambicji. Film miał światową premierę na festiwalu w San Sebastian. Otrzymał rekordową liczbę dwudziestu nominacji do hiszpańskich nagród Goya. W kinach od piątku 3 grudnia.

2. „Matki równoległe” (Madres paralelas)

Nowe dzieło Pedra Almodovara. Oparta na głęboko schowanym w szufladzie hiszpańskiego reżysera szkicu scenariusza opowieść o kobietach i marcierzyństwem, a zarazem emocjonalna podróż do przeszłości Hiszpanii i samego reżysera. W rolach głównych nagrodzona Pucharem Volpiego na festiwalu w Wenecji Penélope Cruz oraz wschodząca gwiazda hiszpańskiego kina Milena Smit. Na drugim planie, m.in. Rossy de Palma, Aitana Sánchez-Gijón czy Israel Elejalde. Premiera kinowa 31 grudnia.

3. Mistrzowie Kina Hiszpańskiego

Czwarta edycja przeglądu Mistrzowie Kina Hiszpańskiego – Obras Maestras. W tegorocznym programie nie zabraknie klasyków hiszpańskiego kina noir lat z przełomu XX wieku – „Nakarmić kruki” Carlosa Saury, „Dziennik panny służącej” Luisa Buñuela, „Dziwna podróż” Fernanda Fernana-Gomeza, „Zbrodnia na ulicy Bordadores” Edgara Neville’a – oraz dzieł Luisa Garcíi Berlangi„Uczta wigilijna” i „Calabuch” -, który w tym roku obchodziłby 100. urodziny. W tym roku przegląd odbędzie się ponownie w Kinie Iluzjon w Warszawie (9-12 grudnia) oraz po raz pierwszy w Kinie pod Baranami w Krakowie (13-17 grudnia).Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.