Europejskie Nagrody Filmowe: Carmen Maura otrzyma nagrodą honorową

Muza Almodóvara Carmen Maura, kojarzona z filmów „Kobiety na skraju załamania nerwowego” czy „Volver”, otrzyma honorową nagrodę Europejskiej Akademii Filmowej.

Była pierwszą laureatką europejskiej nagrody filmowej dla najlepszej aktorki. Otrzymała ją w 1988 roku za rolę w filmie Pedra Almódovara „Kobiety na skraju załamania nerwowego”. Dwa lata później odebrała drugą statuetkę w tej samej kategorii za Carmelę w filmie Carlosa Saury. W tym roku Carmen Maura nie musi stawać w szranki, aby zdobyć kolejną. Jej dorobek – 150 ról w filmach i serialach – to wystarczający powód, aby Europejska Akademia Filmowa uhonorowała ją nagrodą za całokształt twórczości. Odbierze ją w grudniu w Sewilli podczas 31. ceremonii rozdania nagród EFA.

Hiszpańska aktorka pracowała pod okiem największych hiszpańskich reżyserów – z Fernandem Truebą nakręciła „Uroczą rozwiązłość”, z Mariem Camusem „Cienie bitwy”, a z Agustím Villarongą miniserial „List do Evity”. Za rolę Julii w „Kamienicy w Madrycie” Álexa de la Iglesii otrzymała Srebrną Muszlę na festiwalu w San Sebastian oraz Goyę. Pracowała również u sąsiadów zza Pirenejów. Wystąpiła m.in. w „Alice i Martin” (reż. André Techiné), „Szczęście jest na łące” (reż. Etienne Chatiliez) czy „Kobietach z 6. piętra” (reż. Philippe Le Guay), który przyniósł jej Cezara za najlepszą rolę drugoplanową.Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.