Álvaro Brechner zaprasza na „Noc przez dwanaście lat”

Urugwajski reżyser Álvaro Brechner zabiera widzów w mglistą podróż przez wnętrze człowieka w filmie „Noc przez dwanaście lat”.

Jego nazwisko powinno wydać się znajome stałej publiczności Warszawskiego Festiwalu Filmowego. W 2009 roku urugwajski reżyser zaprezentował przed nią swój debiutancki film pełnometrażowy „Zły dzień na wędkowanie”, który przemierzył blisko 60 festiwali i wyjechał z nagrodą sekcji Wolny Duch. Dwa lata później powrócił do stolicy, aby jurorować w Konkursie Międzynarodowym.

Mieszkający od 2000 w Madrycie Álvaro Brechner z każdym kolejnym projektem odbywa zamorską podróż do ojczyzny i jej historii. Jego drugie dzieło „Mr. Kaplan”, będące filmową satyrą na stosunek Żydów do nazistów, nawiązywało do wydarzeń z przeszłości Urugwaju. Kraj ten był postrzegany jako azyl przez emigrantów z Europy – prześladowanych w trakcie II Wojny Światowej Żydów i szukających schronienia po jej zakończeniu Niemców.

W najnowszym filmie „Noc przez dwanaście lat” reżyser sięga po mroczny epizod z historii swojego kraju – przywołuje czasy dyktatury wojskowej (1973-1985). Jego bohaterami są trzej mężczyźni, otwarcie sprzeciwiający się rządzącemu reżimowi. Pojmani, osądzeni i wtrąceni do więzienia, stają się zakładnikami junty. „Zostają ograbieni ze wszystkiego, co czyniło z nich ludzi. Tracą na wadze, zaczynają odchodzić od zmysłów. Oprawcy próbują stłumić opór ich wewnętrznego ja. Aby nie ugiąć się pod ciężarem makiawelicznych działań muszą stworzyć siebie na nowo ze strzępów, jakie im zostały” – komentuje reżyser.

Na planie filmu „Noc przez dwanaście lat” (fot. SSIFF)

Prace nad filmem zostały poparte ponadczteroletnimi przygotowaniami i zgłębianiem treści dostępnej dokumentacji, jednak to nie prawdziwe wydarzenia były docelowym obiektem zainteresowań twórcy. „Obrałem sobie za cel stworzenie filmu będącego swoistą podróżą egzystencjalną. Precyzyjne odtworzenie historycznego tła nie było dla mnie tak istotne, jak zabranie widza w podróż zmysłów, w której będzie mógł doświadczyć wewnętrznej walki człowieka o przetrwanie” – wyjaśnia Brechner. W osiągnięciu tego celu pomogli mu trzej aktorzy, Antonio de la Torre, Chino Darín i Alfonso Tort, kreujący odpowiednio postaci José Alberta Mujiki, Mauricia Rosencofa i Eleuteria Fernándea Huidobro. Zmuszono ich do zrzucenia prawie 15 kilogramów i poddano wyczerpującym przygotowaniom, aby pokazać nam w jak ekstremalnych okolicznościach się znaleźli ich bohaterowie. „W każdej scenie mieliśmy poczuć, że jesteśmy razem z nimi i toczymy wewnątrz nas walkę o zachowanie człowieczeństwa” – dodaje.

Podobnie jak dwa poprzednie filmy Brechnera, „Noc przez dwanaście lat” została urugwajskim kandydatem do Oscara. Film miał światową premierę na festiwalu w Wenecji, był głośno oklaskiwany przez publiczność festiwalu w San Sebastian i zagościł w programie prestiżowego festiwalu Busan. Jest aktualnym numerem jeden urugwajskiego box office’u. W piątek 12 października po raz pierwszy zobaczymy go na wielkim ekranie w ramach 34. Warszawskiego Festiwalu Filmowego. Na projekcję zaprasza sam reżyser.

[tabs tab1=”Wideo”]
[tab id=1]

[/tab]
[/tabs]



Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.