WFF: “Przełamując falę”, pierwszy film festiwalowy z Panamy

Po niezwykle euforycznym pokazie filmu “Przełamując falę” w rodzimej Panamie, produkcja trafia do naszej stolicy, aby powalczyć w Konkursie Filmów

Po niezwykle euforycznym pokazie filmu “Przełamując falę” w rodzimej Panamie, produkcja trafia do naszej stolicy, aby powalczyć w Konkursie Filmów Dokumentalnych 30. edycji warszawskiego festiwalu. Jak czytamy, to pierwszy film z tego kraju, który gości na programie tej imprezy kinowej.

Film “Przełamując falę” przedstawia historię trzech nastolatków, Oli, Cholito i Deivia, mieszkającyh w tej samej wiosce rybackiej, Santa Catalina. Chłopcy szukają lepszego życia w świecie surferów, którzy coraz liczniej przybywają nad ich plaż. Ale sport jest jedynie wymówką, aby poruszyć kwestię ludzi “wykluczonych”, żyjących na marginesie gospodarczego boomu Panamy.

“Moją intencją było pokazanie niesprawiedliwości, jakiej doświadczają mieszkańcy Panami. Tyle się mówi o rosnącym PKB na osobę, ale nie przekłada się to na rzeczywistość. Są miejsca, w których dzieci nie spędzają w szkole dłużej niż trzech godzin, gdzie nie ma szpitali ani przychodni. Mamy najwyższe PKB w całej Ameryce Łacińskiej, drapacze chmur, metro… jednak rząd nie pozwala obywatelom się rozwijać. I nie jest to wina tego rządu, ale wszystkich poprzednich. W Panamie nie istnieją ruchy społeczne. Ci surferzy są pierwszymi, którzy szukają tego ruchu właśnie poprzez sport” – wyjaśnia Annie Canavaggio, reżyserka. Tytuł filmu rozumiany w tym kontekście ma mobilizować do przełamania wewnętrznego, do działania.

Pokazy w Kinotece w ramach 30. Warsaw Film Festival:
Piątek, 10 października o godz. 19:00
Sobota, 11 października o godz. 14:00
Niedziela, 12 października o godz. 16:30
Poniedziałek, 13 października o godz. 21:30

Materiały novela.pl

[tabs tab1=”Przełamując falę – Zwiastun”]
[tab id=1]

[/tab]
[/tabs]


Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.