NIFFF 2017: “El bar” najlepszym europejskim filmem fantasy

Hiszpański film “El bar”, napisany i wyreżyserowany przez Álexa de la Iglesię, zdobył Srebrnego Mélièsa na festiwalu filmów fantasy w Neuchâtel.

Dobiegła końca 17. edycja Festiwalu Kina Fantasy w Neuchâtel (Szwajcaria) – NIFFF. Ostatnie dzieło Álexa de la Iglesii pt. “El bar” otrzymało Srebrnego Mélièsa dla najlepszego filmu europejskiego. Nagroda daje automatycznie nominację do Złotych Mélièsów przyznawanych przez Europejską Federację Filmów Fantasy. Hiszpański reżyser otrzymał już taką podczas pierwszej edycji nagród w 1996 roku za “El día de la bestia”.

“El bar” miał światową premierę na tegorocznym Berlinale. Film był prezentowany w sekcji głównej, lecz poza konkursem. Miesiąc później zawitał do Hiszpanii na festiwalu w Maladze. Był dystrybuowany w kinach w Japonii, Korei Południowej, Szwecji i Argentynie, do których ostatnio dopisała się również Grecja. W Polsce był wyświetlany na festiwalu OFF w Krakowie. W najbliższy weekend będzie pokazywany w Łodzi na festiwalu Transatlantyk (sekcja Kino klasy B i inne szaleństwa).

Bohaterami filmu są przypadkowi klienci baru usytuowanego gdzieś w centrum Madrytu. Jeden z nich, po wyjściu na ulicę, zostaje postrzelony. Gdy drugi przybywa mu na pomoc, spotyka go ten sam los. Pozostali, w obawie o własne życie, barykadują się w środku. Snują domysły, sieją podejrzenia, próbują odgadnąć, kto i dlaczego chce ich zabić. I czy zabójca jest wśród nich. W obsadzie plejada hiszpańskich aktorów: Blanca Suárez, Mario Casas, Jaime Ordóñez, Carmen Machi, Secun de la Rosa i Terele Pávez.

[tabs tab1=”Zwiastun”]
[tab id=1]

[/tab]
[/tabs]Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.