65. Festiwal w San Sebastian: Triumf Argentyńczyków

Trzy Srebrne Muszle tegorocznej edycji festiwalu w San Sebastian trafiły do Argentyńczyków.

Argentyńczycy po raz kolejny odznaczyli się na filmowej mapie świata. Tym razem podczas 65. Festiwalu w San Sebastian. We wtorek 26 września Ricardo Darín („Spotkanie na szczycie”) odebrał nagrodę za całokształt twórczości. W sobotni wieczór na scenie Kursaalu podczas gali zamknięcia triumfowali jego rodacy.

Diego Lerman i María Meira ze Srebrną Muszlą za najlepszy scenariusz. (fot. novela.pl)

Jurorzy z Johnem Malkovichem na czele przyznali Srebrną Muszlę za najlepszy scenariusz Diegowi Lermanowi i Maríi Meirze, autorom historii Maleny, młodej kobiety wyruszającej na argentyńską prowincję, aby adoptować dziecko. Lerman zadedykował nagrodę swoim kolegom filmowcom, którzy każdego dnia, tak jak on „walczą, żeby zrealizować swoje filmy, szukając różnych środków i na różną skalę, aby dać wyraz różnorodności i wielogłosowości kina”. „Rodzina na sprzedaż” jest koprodukcją sześciu krajów, w tym Polski. Ujmujące zdjęcia do filmu zrealizował Wojciech Staroń („Pod ochroną”).

Anahí Berneri i Sofía Gala Castiglione ze Srebrnymi Muszlami (fot. novela.pl)

Srebrną Muszlę za najlepszą reżyserię powędrowała do rąk Anahí Berneri. Jej film „Alanis”, opowiadający o zarabiającej na utrzymanie własnym ciałem kobiecie walczącej o swoje prawa w społeczeństwie, zachwycił jurorów tak samo jak odtwórczyni głównej roli Sofía Gala Castiglione, zdobywczyni nagrody dla najlepszej aktorki. Castiglione podzieliła się ze sceny swoim zwycięstwem z innymi kobietami. „To nagroda dla nas. Razem możemy dokonać wszystkiego. Przyszłość należy do nas” – oświadczyła.

Lista zwycięzców (Sekcja oficjalna):
Złota muszla dla najlepszego filmu: „The disaster artist”, reż. James Franco
Nagroda specjalna Jury: „Olbrzym”, reż. Aitor Arregi i Jon Garaño
Srebrna muszla za najlepszą reżyserię: Anahí Berneri („Alanis”)
Srebrna muszla dla najlepszej aktorki: Sofía Gala Castiglione („Alanis”)
Srebrna muszla dla najlepszego aktora: Bodgan Dumitrache („Pororoca”)
Nagroda Jury za najlepszy scenariusz: Diego Lerman i María Meira („Rodzina na sprzedaż”)
Nagroda Jury za najlepsze zdjęcia: Florian Ballhaus („Kapitan”)

Ponadto:
Nagroda Horizontes: „Psy”, reż. Marcela Said
Nagroda Irizar dla kina baskijskiego: „Olbrzym”, reż. Aitor Arregi i Jon GarañoTwój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.