16. Tydzień Kina Hiszpańskiego: Filmy autorskie z trzech regionów Hiszpanii

Trzy filmy autorskie z trzech regionów Hiszpanii, “W cugu”, “Doskonały dzień na latawce” oraz “Isla bonita”, w repertuarze 16. Tygodnia Kina Hiszpańskiego.

Organizatorzy 16. Tygodnia Kina Hiszpańskiego odsłonili kolejne karty. Wśród tegorocznych propozycji filmowych znalazły się trzy przykłady kina autorskiego pochodzącego z trzech różnymi regionów Hiszpanii. Galisję reprezentuje film Ignacia Vilara pt. „W cugu” (oryg. A esmorga). To zrealizowana w języku galisyjskim opowieść o życiu tej północno-zachodniej prowincji w latach 50. XX wieku, pod reżimem Franco. Do Katalonii przeniesie nas Marc Recha obrazem „Doskonały dzień na latawce” (oryg. Un dia perfecte per volar). Ten minimalistyczny i bezpretensjonalny film o sile więzi rodzinnych i potędze rozmowy został zakwalifikowany w ubiegłym roku do sekcji oficjalnej Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w San Sebastian. Piękno hiszpańskiej wyspy Minorki znalazło odzwierciedlenie w tytule filmu Fernanda Colomo – „Isla Bonita” -, obrazu będącego hołdem dla magicznego piękna tego wyjątkowego miejsca.

Eduardo Blanco Amor, jeden z najważniejszych galisyjskich pisarzy, jest autorem powieści „A esmorga”, która stała się podstawą scenariusza filmu pod tym samym tytułem, oznaczającym „hulankę, popijawę”. Nastrój książki znakomicie przeniósł na ekran Ignacio Vilar. Akcja filmu “W cugu” rozgrywa się w latach 50. w galisyjskim mieście Ourense. Trzech przyjaciół idzie „w cug”, co skutkuje ordynarnym, prostackim, irracjonalnym zachowaniem okraszonym niewybrednymi żartami. Hulanka nieuchronnie prowadzi do tragicznego finału szalonej, skąpanej w deszczu nocy, a jego ciężar potęguje nędza Galisji w trudnych czasach po wojnie domowej. W rolach głównych Karra Elejalde („Jak zostać Baskiem”, „Jak zostać Katalonką”), Miguel de Lira („Los girasoles ciegos”, „Crebinsky”) i Antonio Durán “Morris” („Princesas”, „Mataharis”).

W filmie “Doskonały dzień na latawce” Marc Recha („Sierpniowe dni”), kataloński reżyser wierny kinu autorskiemu, również tym razem zaprasza nas na łono natury. Gdzieś w górach Katalonii, w pobliżu morza, w ustronnym miejscu spędzają dzień ojciec i syn – w tych rolach Sergi López („Czarny chleb”, „Ismael”) i Roc Recha – kilkuletni potomek reżysera. Wprawiając w ruch i obserwując lot latawca, wymyślają i opowiadają sobie najróżniejsze historie, szukając odpowiedzi na trudne pytania o to, jak powstaje wiatr, dlaczego jerzyki nie potrafią startować do lotu z płaskiego podłoża i dlaczego, kiedy w morzu kąpie się olbrzym, znika plaża.

Znany i ceniony reżyser Fernando Colomo („Cuarteto de la Habana”, „Al sur de Granada”), zauroczony pięknem malowniczej Minorki, postanawia uczynić ją tłem prostej i szczerej historii. W “Isla bonita” obsadza siebie samego w jednej z głównych ról (Fer), przechodzącego kryzys twórczy realizatora reklam nadawanych w godzinach niskiej oglądalności. Chcąc oderwać się od czarnych myśli i szukając inspiracji, postanawia odwiedzić swojego przyjaciela (Miguel Ángel), który po przejściu na emeryturę cieszy się urokami wyspy. Zbieg okoliczności sprawia, że do domu przyjaciela przyjeżdżają w tym samym czasie również inni goście, co zmusza Fera do zamieszkania u intrygującej rzeźbiarki (Nuria). Dzięki świeżości Colomo i jego bezpretensjonalnej grze, stajemy się częścią historii. Równie naturalne są pozostałe postacie – w większości przyjaciele reżysera, którzy grają samych siebie. Rezultat jest znakomity, przepełniony magią miejsca i pełnym optymizmu zakończeniem.

16. Tydzień Kina Hiszpańskiego odbędzie się w dniach 7–21 kwietnia 2016 w wybranych kinach w siedmiu największych miastach Polski – Warszawie, Gdańsku, Krakowie, Poznaniu, Wrocławiu, Katowicach i Łodzi.

[tabs tab1=”W cugu – Zwiastun” tab2=”Doskonały dzień na latawce” tab3=”Isla bonita”]
[tab id=1][jwplayer player=”4″ mediaid=”28887″][/tab]
[tab id=2][jwplayer player=”4″ mediaid=”28938″][/tab]
[tab id=3][jwplayer player=”4″ mediaid=”28964″][/tab]
[/tabs]



Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.