Dzień przed zakończeniem 15. edycji Międzynarodowego Festiwalu Filmowego T-Mobile Nowe Horyzonty jury ogłosiło tytuły zwycięskich filmów, które rywalizowały w pięciu kategoriach. Na liście laureatów znalazły się dwie produkcje iberoamerykańskie: „Tysiąc i jedna noc” w reżyserii Miguela Gomesa oraz „Epokowy projekt” Carlosa M. Quinteli.

Trylogia Gomesa otrzymała prestiżową nagrodę FIPRESCI przyznawaną przez krytyków filmowych zrzeszonych w Międzynarodowej Federacji Krytyków Filmowych. Jury doceniło odwagę reżyseria za „stawienie czoła współczesnemu kryzysowi społecznemu poprzez opowiadanie historii w sposób jednocześnie pełen wyobraźni, żartobliwy i ambitny, dzięki czemu codzienne życie różnych ludzi zostaje podniesione do rangi mitu”. Widzom szczególnie przypadła do gustu druga część „Tysiąca i jednej nocy”, której średnia nota 4,38 zapewniła drugie miejsce w konkursie o Nagrodę Publiczności, ulegając jedynie austriackiemu obrazowi „Widzę, widzę” (reż. Severin Fiala i Veronika Franz). Kolejne części uplasowały się na czwartym (cz. 1) i dziesiątym miejscu (cz. 3).

Jury Międzynarodowego Konkursu wyróżniło 12 tytułów film „Epokowy projekt” ukazujący upadłe miasto na Kubie zbudowane od zera w latach 80. przy pierwszej, w tamtym kraju, elektrowni atomowej, niedokończonej wskutek upadku ZSRR.


ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Miejsce na Twój komentarz
Please enter your name here

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.