MFF T-Mobile Nowe Horyzonty: „Zima” i „Lato 1993”

Argentyńska “Zima” i Hiszpańskie “Lato 1993” drugiego dnia festiwalu Nowe Horyzonty.

Do przysypanej śniegiem i wytarganej przez zimne wiatry Patagonii, co dodaje surowości jej nieprzewidywalnemu klimatowi, jeszcze przed południem zabierze widzów festiwalu Nowe Horyzonty argentyński reżyser Emiliano Torres. Jego ostatnie dzieło zatytułowane „Zima” (oryg. El invierno), z powodzeniem prezentowane na światowych festiwalach, wyróżnione w San Sebastián Specjalną Nagrodą Jury oraz Srebrną Muszlą za najlepsze zdjęcia, opowiada o międzypokoleniowej walce o własne miejsce, o należną posadę i o przetrwanie.

Punktem wyjścia jest zwolnienie oddanego, wieloletniego zarządcy rancza i zastąpienie go o wiele młodszym mężczyzną, pilnie poszukującym pracy. Dla obojga nadchodząca zima będzie swoistym sprawdzianem umiejętności przystosowywania się do nowych okoliczności. Żeby go zdać przyjdzie im stanąć naprzeciwko siebie. Inspiracją do napisania filmu dla Torresa było samo życie. „Tkwimy w systemie, który zmusza nas do walki między sobą. Najwidoczniej jedynym sposobem na przetrwanie jest zdeptanie bliźniego. Niczym żebracy rywalizujący niegdyś z innymi podobnymi do siebie o resztki jedzenia” – podkreślał.

Pragnienie zdobycia swojego miejsca, próba odnalezienia się w nowej rzeczywistości, lecz nie między mężczyznami, ale dziećmi, to tematy podejmowane przez Carlę Simón w filmie „Lato 1993”. Debiutująca reżyserka z Katalonii podąża kamerą za siedmioletnią dziewczynką imieniem Frida, która po śmierci matki zostaje zaadoptowana przez bliskich krewnych. Nadchodzące lato to czas próby dla powiększonej rodziny.

Nagrodzony Złotą Biznagą na festiwalu w Maladze oraz uhonorowany nagrodą dla najlepszego debiutu na Berlinale film powstał w oparciu o wewnętrzne przeżycia samej Simón, która także jako dziewczynka straciła rodziców. „Chciałam pokazać, jak dzieci stawiają czoła śmierci i mój przypadek idealnie się do tego nadawał. (…) Najbardziej osobistym etapem powstawania filmu było pisanie scenariusza. Przebyłam jeszcze raz podróż przez wspomnienia i uczucia towarzyszące mi owego lata, dziś już bardzo odległe” – wyjaśniała.

W piątek 4 sierpnia w programie festiwalu można znaleźć również:
„Honorowy obywatel”, reż. Gastrón Duprat, Mariano Cohn
„Śmierć Ludwika XIV”, reż. Albert Serra
„Ostatni ląd”, reż. Pablo Lamar
„Nieobecni”, reż. Nicolás Preda
„Nieoswojeni”, reż. Amat Escalante



Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.