Instytut Cervantesa w Warszawie: “Realizm magiczny. Ilustracje.”

Inauguracja wystawy wystawy fotograficznej Piotra Kłoska “Realizm magiczny” w poniedziałek 12 grudnia w Instytucie Cervantesa w Warszawie. Wstęp wolny.

W poniedziałek 12 grudnia w warszawskim Instytucie Cervantesa zainaugrowana zostanie wystawa ilustracji utrzymanych w nurcie realizmu magicznego autorstwa Piotra Kłoska. Jest ona hołdem dla Gabriela Garcíi Márqueza, a zarazem efektem niezwykłej recepcji pisarzy latynoamerykańskich w Polsce.

Piotr Kłosek, jest artystą fotografikiem. Współpracował z wieloma wydawnictwami przy ilustracji i publikacji albumów sztuki, katalogów wystawowych, fotoreportaży, jak również ze stacjami telewizyjnymi i agencjami reklamowymi. Poprzez ilustracje do “Stu lat samotności” Garcíi Márqueza, najważniejszej reprezentacji realizmu magicznego, autor wystawy rozszyfrowuje, interpretuje i przekłada język pisarza na język wizualny, starając się dotrzeć do jądra dzieła, odkryć sposób jego tworzenia, kwintesencję realizmu magicznego jako obszaru pojęciowego.

Próbuje zatem wykreować niezależny byt, który wkracza do magicznego świata i który, tak jak powieść Marqueza, łączy się z elementami faktycznie istniejącymi, stając się surrealistyczną całością. Przyjmuje emocjonalną postawę wobec powieści – w codziennej rozmowie cytuje Melquiadesa, lecz jednocześnie, tworząc collage, pracuje z chłodnym wyrachowaniem. Wydaje się, że istnieje więź między tymi dwiema różnymi osobami, które żyły w odmiennych miejscach i w innym czasie, lecz nagle się spotkały, a strzała Stu lat samotności przeszyła serce Piotra. I wtedy powstał pomysł fotografa, aby zilustrować powieść. Cykl ten, który jest relacją z jego wyobrażeń, powstając poza sferą tekstu, stanowi precyzyjną ikonograficzną strukturę.

fot. Instytut Cervantesa w Warszawie
fot. Instytut Cervantesa w Warszawie

Wystawa zostanie zainaugurowana w poniedziałek 12 grudnia o godz. 18:30 w siedzibie Instytutu Cervantesa w Warszawie (piąte piętro) i będzie otwarta do 20 stycznia 2017 roku. Honorowy patronat nad wystawą objęła Ambasada Kolumbii w Polsce. Wstęp wolny.

Opracowano w oparciu o materiały Instytutu Cervantesa w Warszawie



Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.