Oscary 2019: „Dziedziczki” paragwajskim kandydatem

Nagrodzony dwoma Srebrnymi Niedźwiedziami film Marcela Martinessiego pt. „Dziedziczki” reprezentuje Paragwaj w wyścigu po Oscara.

Komisja ekspercka Paragwajskiej Akademii Sztuki Filmowej (Academia de Artes y Ciencias Cinematográficas del Paraguay) niemal jednogłośnie wybrała „Dziedziczki” jako film reprezentujący Paragwaj na ścieżce po Oscara dla Najlepszego filmu nieanglojęzycznego. Dzieło Marcela Martinessiego otrzymało 13 głosów na 15 możliwych, deklasując tym samym konkurencyjny „Leal” w reżyserii Rodriga Salomóna i Petra Scappiniego.

Ta sama komisja wskazał „Dziedziczki” jako paragwajskiego kandydata do nagród Goya (w Hiszpanii) oraz nagród Ariel (w Meksyku). W obu przypadkach powalczy o miano Najlepszego filmu iberoamerykańskiego.

Po sukcesie „Dziedziczek” na Berlinale, skąd Ana Brun wyjechała ze Srebrnym Niedźwiedziem dla najlepszej aktorki, zaś Marcelo Martinessi z Nagrodą Alfreda Bauera oraz FIPRESCI, film wyruszył w podróż po świecie. Zjeździł dziesiątki festiwali filmowych, m.in. w Moskwie, San Sebastian, Seattle czy Sydney, oraz zawitał do sal kinowych w Brazylii, rodzimym Paragwaju i Wielkiej Brytanii. Wkrótce trafi na wielkie ekrany w Argentynie, Francji, Niemczech i Norwegii. Polska premiera zaplanowana jest na 2 listopada.

Za największy sukces filmu jego twórca uważa fakt, że przemówił on do międzynarodowej publiczności, także tej nieświadomej aktualnej sytuacji w Paragwaju. „Film już spełnił moje oczekiwania z nawiązką. Wszystko, co nadejdzie teraz, będzie cudownym prezentem” – podkreślił w wypowiedzi dla portalu „ABC”.

[tabs tab1=”Zwiastun”]
[tab id=1]

[/tab]
[/tabs]
Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.