Berlinale 2018: Latynosi zgarnęli trzy Srebrne Niedźwiedzie | novela.pl

Berlinale 2018: Latynosi zgarnęli trzy Srebrne Niedźwiedzie

novela.pl 24 lutego 2018 0

Pierwszy paragwajski film na Berlinale “Las herederas” podwójnie nagrodzony. Meksykańskie “Museo” ze Srebrnym Niedźwiedziem za najlepszą reżyserię

Berlinale 2018: Latynosi zgarnęli trzy Srebrne Niedźwiedzie

Po dziewięciu dniach oglądania filmów międzynarodowe jury 68. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Berlinie z Tomem Tykwerem w roli przewodniczącego ogłosiło werdykt. Najwyższą nagrodę Złotego Niedźwiedzia otrzymał film “Touch me not” w reżyserii Adiny Pintilie, zaś Wielką Nagrodę Jury – Srebrnego Niedźwiedzia – polska produkcja “Twarz” docenianej już u naszych sąsiadów Małgorzaty Szumowskiej.

Wielkie zwycięstwo odnieśli Latynosi. Głośno oklaskiwani przez publiczność Meksykanie Manuel Alcalá i Alonso Ruizpalacios odebrali na scenie Srebrnego Niedźwiedzia za najlepszy scenariusz. Ich film “Museo” przekonał do siebie nie tylko jury, ale także zagranicznych krytyków. W “Variety” napisano o nim “olśniewający, dowcipny i melancholijny”, zaś w “The Hollywood Reporter” nazwano o niezawodnym i wychwalano pracę protagonistów, Gaela Garcíi Bernala oraz Alaina Delona.

Dwukrotnie wywołano przed publiczność gości z Paragwaju. Film “Las herederas” przyniósł Anie Brun Srebrnego Niedźwiedzia dla najlepszej aktorki, natomiast jego twórcy Marcelowi Martinessiemu nagrodę im. Alfreda Bauera, przyznawaną dziełom poszerzającym horyzonty. To drugi wielki wieczór dla Paragwajczyków. W piątek wieczorem otrzymał nagrodę Teddy od czytelników magazynu “Mannschaft”.

Komentarze »


X