Berlinale 2018: Latynosi zgarnęli trzy Srebrne Niedźwiedzie

Pierwszy paragwajski film na Berlinale “Las herederas” podwójnie nagrodzony. Meksykańskie “Museo” ze Srebrnym Niedźwiedziem za najlepszą reżyserię.

Po dziewięciu dniach oglądania filmów międzynarodowe jury 68. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Berlinie z Tomem Tykwerem w roli przewodniczącego ogłosiło werdykt. Najwyższą nagrodę Złotego Niedźwiedzia otrzymał film “Touch me not” w reżyserii Adiny Pintilie, zaś Wielką Nagrodę Jury – Srebrnego Niedźwiedzia – polska produkcja “Twarz” docenianej już u naszych sąsiadów Małgorzaty Szumowskiej.

Wielkie zwycięstwo odnieśli Latynosi. Głośno oklaskiwani przez publiczność Meksykanie Manuel Alcalá i Alonso Ruizpalacios odebrali na scenie Srebrnego Niedźwiedzia za najlepszy scenariusz. Ich film “Museo” przekonał do siebie nie tylko jury, ale także zagranicznych krytyków. W “Variety” napisano o nim “olśniewający, dowcipny i melancholijny”, zaś w “The Hollywood Reporter” nazwano o niezawodnym i wychwalano pracę protagonistów, Gaela Garcíi Bernala oraz Alaina Delona.

Dwukrotnie wywołano przed publiczność gości z Paragwaju. Film “Las herederas” przyniósł Anie Brun Srebrnego Niedźwiedzia dla najlepszej aktorki, natomiast jego twórcy Marcelowi Martinessiemu nagrodę im. Alfreda Bauera, przyznawaną dziełom poszerzającym horyzonty. To drugi wielki wieczór dla Paragwajczyków. W piątek wieczorem otrzymał nagrodę Teddy od czytelników magazynu “Mannschaft”.Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.