Tragedia Gerniki na wielkim ekranie | novela.pl

Tragedia Gerniki na wielkim ekranie

novela.pl 9 kwietnia 2017 0

Carlos Saura i Antonio Banderas zabiegają o realizację filmu obrazującego 33 dni z życia Pabla Picassa w trakcie tworzenia “Gerniki”,

Tragedia Gerniki na wielkim ekranie

26 kwietnia minie 80 lat od bombardowania Gerniki przez niemieckie lotnictwo, które doprowadziło do zniszczenia 70% miasta oraz do śmerci nawet 300 osób. Wydarzenie zostało uwiecznione na płótnie przez Pabla Picassa. Okoliczności powstania słynnego dzieła mają zostać przeniesione na wielki ekran przez Carlosa Saurę (“Nakramić kruki”). W rolę znamienitego malarza miałby wcielić się Antonio Banderas (“Skóra w której żyję”).

Zarówno reżyser jak i sam aktor, mocno zaangażowany w projekt, zrobili już pierwsze podejście pod realizację filmu, jednak to zakończyło się fiaskiem. Przeszkodą okazały się istotne dla Saury detale, zbagatelizowane przez angielskich i amerykańskich producentów. “Nalegali, żebyśmy nakręcili film po angielsku. To barbarzyśtwo. Nosnens” – bulwersował się reżyser wiosną minionego roku. I nic dziwnego. Mając u swego boku rodowitego Malagueño (tak jak Picasso), konserwującego swój akcent, byłoby to zaprzepaszczeniem okazji.

gernika Tragedia Gerniki na wielkim ekranie antoniobanderas malaga

fot. Jesús Domíngez (El Periódico)

Drugie podejście jak dotąd również nie okazało się owocne. Choć sam Banderas zaangażował się w pozyskanie sponsorów w przemyśle hiszpańsko i francuskojęzycznym – niespełna miesiąc temu w Guadalajarze prowadził rozmowy z meksykańskim biznesmenem zainteresowanym włączeniem się w projekt – tym razem przeszkodą jest scenariusz. Jego aktualna wersja, jedyna do której mają prawa i znacznie różniąca się od poprzedniej, nie przekonuje samego aktora. “Tamta wywierała głębsze wrażenie i miała cudowny rytm narracji. Podobało mi się, jak odzwierciedlała wydarzenia z owych 33 dni. Wciąż próbujemy ją odzyskać. Jeśli się uda, z przyjemnością zagram Picassa” – wyjaśniał Banderas podczas konferencji prasowej na festiwalu w Maladze. I podkreślał, że teraz byłby właściwy moment, żeby go zagrał. “Mam 56 lat, dokładnie tyle, ile miał Picasso, gdy namalował Guernikę”.

Rok temu światło dzienne ujrzał pierwszy pełnometrażowy film opowiadający tragedię baskijskiego miasta. Dzieło Koldo Serry pt. “Gernika” miało swoją premierę w rocznicę bombardowania na festiwalu w Maladze. W Polsce trafiło bezpośrednio do dystrybucji DVD. W rolach głównych wystąpili María Valverde, James D’Arcy, Jack Davenport, Burn Gorman oraz Ingrid García. Tymczasem w Madrycie, w Muzeum Sztuki Królowej Sofíi, gdzie od 1992 roku znajduje się dzieło Picassa, w najbliższy wtorek zostanie otwarta wystawa pt. “Litość i groza u Picassa: droga do Gerniki”, przedstawiająca artystyczny rozwój malarza poprzedzający realizację jego najsłynniejszego dzieła.

gernika Tragedia Gerniki na wielkim ekranie gernika kadr

James D’Arcy, María Valverde i Ingrid García Jonsson na planie “Gerniki” (fot. Archiwum)

Komentarze »


X